Brutalne zabójstwo popularnej vlogerki w Ngabie

Lhamo – popularna vlogerka z Ngaby (chiń. Aba) w Sichuanie – 14 września została oblana benzyną i podpalona przez byłego męża podczas internetowej transmisji. Brutalne zabójstwo wywołało szok i gwałtowną dyskusję o przemocy domowej w społeczeństwie tybetańskim.

Trzydziestoletnia Lhamo (chiń. Lamu), matka dwojga dzieci, publikowała swoje filmy – z wypraw w góry, gotowania, udawanego śpiewania w tradycyjnych tybetańskich strojach itd. – w serwisie Douyin, a jej profil obserwowało ponad 800 tysięcy użytkowników. Były mąż (który nosi nazwisko Tang i jest przedstawiany jako pół Tybetańczyk, pół Chińczyk) włamał się do niej w trakcie transmisji.

Ciężko poparzoną kobietę przewieziono do lokalnego szpitala. Tragedia (o której informowały nawet zachodnie tabloidy) wywołała gwałtowną dyskusję w chińskich mediach społecznościowych. Rodzina Lhamo – opisywana jako „ubodzy chłopi” – zwróciła się do internautów o pomoc i 17 września zebrała milion yuanów (561 tys. PLN) na kosztowne leczenie. Choć Lhamo przeniesiono natychmiast do lepszego szpitala, zmarła 30 września. Tanga, który został zatrzymany przez policję w dniu ataku, oskarżono o umyślne zabójstwo. Wcześniej „wielokrotnie bił żonę”; przyczyną rozwodu była przemoc domowa.

Chińscy i tybetańscy internauci oskarżali o obojętność sąsiadów, władze lokalne i policję oraz wzywali do surowego karania za przemoc w rodzinie, aktywnego chronienia i wspierania ofiar, a nawet przyjęcia specjalnej „Ustawy Lhamo”. Do dyskusji włączyły się także działaczki diaspory, podkreślające, że przemoc wobec tybetańskich kobiet pozostaje przemilczanym problemem także na wychodźstwie.

RACHUNEK BANKOWY

program „Niewidzialne kajdany” 73213000042001026966560001
subkonto Kliniki Stomatologicznej Bencien
46213000042001026966560002

PRZEKIERUJ 1% PODATKU

1% PODATKU