Pekin żegna „najbardziej szkodliwą” amerykańską administrację i ostrzega Indie

Rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych oskarżył amerykańskiego Sekretarza Stanu Mike’a Pompeo o „bezustanne krytykowanie Chin za stosunek do spraw religii, praw człowieka, Tybetu i Xinjiangu”, uprawianie „polityki kłamstw”, „celowe infekowanie wirusem politycznym” i „wskrzeszanie duchów makkartyzmu”.

Według Pekinu Pompeo „zaszkodził relacjom Stanów Zjednoczonych z innymi państwami bardziej niż jakakolwiek administracja w historii”, zostawiając po sobie „złą spuściznę, a nie polityczne dziedzictwo”.

Ustępujący ambasador USA w Indiach nawiązał w pożegnalnym wystąpieniu do amerykańsko-indyjskiej „współpracy” i „ścisłej koordynacji” w związku z „agresywnymi działaniami Chin na granicy” w Ladakhu; w odpowiedzi przedstawiciel Pekinu „ostrzegł” Stany Zjednoczone przed „mieszaniem się w chińsko-indyjski spór graniczny” (który podgrzało właśnie opublikowanie zdjęć satelitarnych nowych chińskich baz wojskowych w tym regionie). Kilka dni wcześniej Chińczycy ostrzegali Indie przed „sugerowaniem się” amerykańską Ustawą o polityce wobec Tybetu i „graniem kartą tybetańską”.

„Wszelkie próby mieszania się w wewnętrzne sprawy Chin i podkopywania chińskiego rządu skazane są na klęskę”, powiedział rzecznik Pekinu, nazywając krytykowanie polityki Komunistycznej Partii Chin „atakiem na 1,4 miliarda Chińczyków”.

RACHUNEK BANKOWY

program „Niewidzialne kajdany” 73213000042001026966560001
subkonto Kliniki Stomatologicznej Bencien
46213000042001026966560002

PRZEKIERUJ 1% PODATKU

1% PODATKU