International Campaign for Tibet (ICT) 
16 grudnia 2004

Zmiany w najwyższych władzach TRA

Pekin ogłosił dziś, że po krótkim pobycie w Qinghai, gdzie piastował stanowisko zastępcy sekretarza, Yang Chuantang wrócił do Tybetańskiego Regionu Autonomicznego i przejął fotel sekretarza lokalnych struktur Komunistycznej Partii Chin od Guo Jinlonga. Guo, który w 2000 roku zastąpił na stanowisku sekretarza partii TRA Chena Kuiyuana, mianowano sekretarzem prowincji Anhui w południowo-wschodniej części kraju.

Yang Chuantang, podobnie jak pierwszy sekretarz KPCh i prezydent ChRL Hu Jintao, który był szefem partii w TRA w latach 1988-92, zaczynał karierę w Komunistycznym Związku Młodzieży Chińskiej. Nominacja, którą otrzymał po dziesięciu latach pracy w regionach tybetańskich, może świadczyć o osobistym zainteresowaniu Hu Tybetem i jego bezpośrednim udziale w zarządzaniu tym regionem.

Stanowiska sekretarza partii TRA – najwyższej godności w regionie – nigdy nie piastował Tybetańczyk, co nie podoba się wielu tybetańskim kadrom z Lhasy. Choć konstytucja wymaga, by przewodniczący rządu autonomicznego wywodził się z zamieszkującej region narodowości, przepisy te nie dotyczą struktur partii.

Tow. Yang ChuantangPięćdziesięciodziewięcioletni Yang Chuantang z Yucheng w prowincji Shandong został wiceprzewodniczącym rządu TRA w 1993 roku; w październiku 2003 roku przeniesiono go do sąsiedniego Qinghai (prowincji obejmującej niemal całe Amdo, czyli północno-wschodni region Tybetu), gdzie zasiadł na fotelu gubernatora. Jego nowa nominacja, o której mówiło się już wiosną 2003 roku, wpisuje się w trend powierzania stanowisk przywódców lokalnych dobrze wykształconym, kompetentnym administratorom. Świadczy również o tym, że priorytetem Pekinu pozostaje rozwój gospodarczy regionu – Yang pracował w przemyśle petrochemicznym i pełniąc obowiązki w TRA, podkreślał znaczenie szybkiego rozwoju, widząc w nim panaceum na „zacofanie” rolnictwa i hodowli, słabą infrastrukturę i sieć komunikacyjną.

W wywiadzie, jakiego udzielił Beijing Review w lipcu 1998 roku Yang naszkicował „plan” walki z owymi przeszkodami, obejmujący „strategię przekuwania bogactw naturalnych w zyski”, „strategię rozwoju i otwarcia” oraz, na trzecim miejscu, modernizację Tybetu poprzez rozwój nauki, technologii i edukacji, wspominając przy tym o potrzebie szkolenia i kształcenia Tybetańczyków. Na zakończenie wyraził przekonanie, że „do połowy następnego stulecia Tybet wraz z całymi Chinami przeobrazi się w nowoczesne społeczeństwo”.

Raporty HFPC TCHRD TIN Inne Teksty Strona główna