International Campaign for Tibet
20 stycznia 2002
 
 

Zwolnienie Ngałanga Czoephela




Władze chińskie zwolniły – ze względów medycznych – Ngałanga Czoephela, trzydziestosześcioletniego etnomuzykologa, aresztowanego we wrześniu 1995 roku w Szigace i skazanego na 18 lat więzienia za “szpiegostwo”. Ngałang przyjechał do Tybetu, by nagrywać i filmować tradycyjne pieśni i tańce; odbył trzecią część wyroku. O 10:48 wylądował w Detroit.
 
 
W latach 1993-94 Ngałang Czoephel, stypendysta Fullbrighta, studiował w Middlebury College w Vermont. W 1995 roku wrócił do Tybetu, gdzie miał kręcić film dokumentalny. Władze chińskie zatrzymały go pod zarzutem prowadzenia “działalności separatystycznej”.

Uwolnienia Ngałanga domagały się grupy protybetańskie, organizacje praw człowieka, liczne parlamenty i rządy. W październiku 1999 roku ambasada ChRL poinformowała kongresmanów z Vermont, że Ngałang jest ciężko chory.

Prowadzona na całym świecie kampania na rzecz uwolnienia Ngałanga Czoephela zakończyła się dziś sukcesem”, powiedział John Ackerly, prezes International Campaign for Tibet.

Ngałang Czoephel jest pierwszym znanym tybetańskim więźniem politycznym, który uzyskał zwolnienie warunkowe w takich okolicznościach. Wcześniej władze ChRL udzielały zwolnień warunkowych – z reguły w związku z ważnymi wydarzeniami na arenie międzynarodowej – tylko więźniom chińskim. Ngałang Czoephel został uwolniony na pięć tygodni przed planowaną na 21-22 lutego wizytą prezydenta G. Busha w Chinach; 20 marca zaczyna obradować Komisja Praw ONZ w Genewie, na forum której zawsze mówi się o naruszaniu praw człowieka w ChRL.

Ngałang wyszedł z samolotu w towarzystwie amerykańskiego dyplomaty. Po spotkaniu z urzędnikiem Departamentu Stanu – który omawiał powrót Ngałanga ze Specjalnym Przedstawicielem Jego Świątobliwości Dalajlamy – przekazano go członkom International Campaign for Tibet. Ngałang ma amerykańską wizę turystyczną; oficjalnie zwolniono go do Indii – przez Stany Zjednoczone.

“ICT wita Ngałanga Czoephela i gratuluje jego matce, Sonam Dekji, która niestrudzenie zabiegała o uwolnienie synapowiedział John Ackerly. – Przy okazji pragniemy jeszcze raz podkreślić, że choć Ngałang był więźniem politycznym, nie miał nic wspólnego z polityką. W chińskich zakładach karnych przebywają nadal setki tybetańskich więźniów politycznych, między innymi Czadrel Rinpocze, Ngałang Sangdrol, Tanak Dzigme Sangpo czy wreszcie jeden z najmłodszych więźniów świata, Panczenlama, którzy trafili za kraty, gdyż domagali się przestrzegania podstawowych praw Tybetańczyków. Cieszymy się ze zwolnienia Ngałanga Czoephela, lecz nadal będziemy wzywać rząd ChRL do wprowadzenia poważnych, systemowych rozwiązań, które zapewnią poszanowanie praw Tybetańczyków”.


[powrót]