TIN News Update
12 czerwca 2000
 
 

Groźba zamknięcia klasztoru po protestach


 Władze zagroziły zamknięciem klasztoru Taglung Drag w okręgu Toelung Deczen (miasto Lhasa); w zeszłym roku co najmniej czterech mnichów tej świątyni uczestniczyło w protestach politycznych. Ngałang Cedrub odbywa wyrok za wznoszenie okrzyków niepodległościowych podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Mniejszości Narodowych, które odbyły się w Lhasie w drugiej połowie sierpnia zeszłego roku. Szesnastoletni Ngałang Thogme został zatrzymany w zeszłym roku i oskarżony o współudział w przygotowywaniu owego protestu. Wiarygodne źródło twierdzi, że skazano go na dwa lata „reformy przez pracę”. Dwóch innych mnichów Taglung Drag skazano na trzy i cztery lata więzienia za wznoszenie niepodległościowych haseł w centrum Lhasy 10 marca 1999 – w 40. rocznicę powstania lhaskiego.
 Po proteście Phuncoga Legmona (imię świeckie Ceten Norbu) oraz Namdrola (imię świeckie Sonam Czoedrag), do którego doszło w marcu 1999, mnisi z Taglung Drag przez miesiąc nie mogli opuszczać świątyni ani odprawiać rytuałów religijnych. Władze zaostrzyły kampanię edukacji patriotycznej, która rozpoczęła się tu w 1998 roku, i przystąpiły do indywidualnego przesłuchiwania duchownych. Wiarygodne źródło utrzymuje, że po proteście podczas Igrzysk, mnichom zagrożono wydaleniem i zamknięciem klasztoru, jeśli nie wyrzekną się Dalajlamy i nie potępią „działań separatystów”. We wrześniu 1999 roku klasztor opuściło szesnastu mnichów. W położonej o 15 km od Lhasy świątyni pozostało ośmiu mnichów – pięciu uczniów, dwóch kucharzy i gonjer, stróż.
 W zeszłym roku doszło w Lhasie do licznych incydentów, związanych z ważnymi rocznicami: 40. powstania w Lhasie, 50. utworzenia Chińskiej Republiki Ludowej, oraz VI Igrzyskami Mniejszości Narodowych (18-23 sierpnia), stanowiącymi element obchodów 40. rocznicy wprowadzenia „reform demokratycznych” w Tybetańskim Regionie Autonomicznym. Źródło TIN podaje, że Ngałang Cedrub (imię świeckie Norgje), dwudziestodwuletni mnich Taglung Drag, pochodzący z lhaskiego okręgu Njemo, wspiął się na scenę podczas ceremonii otwarcia Igrzysk i zaczął wznosić niepodległościowe hasła. Z innych doniesień wynika, że obecnie jest przetrzymywany w areszcie śledczym BBP Seitru.
 Pochodzący również z Njmeo szesnastoletni Ngałang Thogme (imię świeckie Dzigme) został zatrzymany kilka dni później i oskarżony o współudział w proteście Norgja. Inne źródła utrzymują, że sam zorganizował podobny protest. Po spędzeniu dwóch miesięcy w areszcie śledczym BBP Toelung Deczen został przeniesiony do obozu reedukacji przez pracę Trisam. Źródło TIN podaje, że skazano go na dwa lata „reedukacji”. Zesłanie do Trisam – w trybie administracyjnym – a nie cięższy wyrok sądowy i osadzenie w Drapczi może świadczyć o tym, że władze wzięły pod uwagę jego wiek lub uznały, że nie odegrał istotnej roli w planowaniu demonstracji.
 TIN uzyskał również nowe informacje na temat zatrzymania osiemnastoletniego Phuncoga Legmona z Neczung w okręgu Toelung Deczen oraz dwudziestoczteroletniego Namdrola z okręgu Lhundrub w Phenpo, którzy demonstrowali 10 marca 1999 w Lhasie. Źródło TIN twierdzi, że obaj zostali brutalnie pobici przez funkcjonariuszy służb specjalnych: „Namdrolowi zmiażdżyli usta i wybili zęby – wyglądał tak strasznie, że ludzie odwracali głowy”. Zatrzymanych przewieziono do aresztu Guca. Teraz odbywają wyroki w Drapczi: Namdrol cztery lata, Phuncog Legmon – trzy.


[powrót]