TIN News Update
31 lipca 2001
 
 

Areszt śledczy Kardze; więzienie Ngaba


Byli więźniowie polityczni z tybetańskich regionów prowincji Sichuan opisali dla TIN więzienie Ngaba i areszt śledczy Biura Bezpieczeństwa Publicznego okręgu Kardze. Na zdjęciach widać bloki mieszkalne, izolatki, warsztaty i kwatery funkcjonariuszy.
Przed kompleksem okręgowego aresztu śledczego Kardze (chiń. Ganzi) widać drogę, którą w październiku 1999 zablokowały setki Tybetańczyków, domagających się uwolnienia słynnego nauczyciela Sonama Phuncoga. Areszt stoi przy ulicy Wyzwolenia (chiń. Jiefang), obok leżącej u stóp klasztoru Gepheling głównej dzielnicy tybetańskiej i największych w mieście koszar Ludowej Policji Zbrojnej.
Areszt śledczy w Kardze cieszy się ponurą sławą w całym Khamie (wschodniej prowincji Tybetu, której regiony przyłączono do Sichuanu). Przetrzymuje się tu więźniów politycznych i przesłuchuje ich krewnych. Z napływających do TIN raportów wynika, że Cering Łangdrag, jeden z uczestników protestów z 1999 roku, został pobity w Kardze do nieprzytomności; po dwóch miesiącach trafił do obozu reedukacji przez pracę Xinhua w Minjangu, gdzie zmarł latem zeszłego roku.
Z danych TIN wynika, że w położonym w okręgu Maołun (chiń. Maxian) więzieniu Ngaba przetrzymuje się obecnie czternastu tybetańskich więźniów politycznych. Jest wśród nich wspomniany Sonam Phuncog. Wiarygodne źródło podaje, że odbywa tu wyrok pięciu lat więzienia. Według byłych więźniów, w Ngaba panują bardzo ciężkie warunki. Cele są przepełnione, brakuje jedzenia, bicie jest na porządku dziennym.
Zdjęcie więzienia Ngaba zrobiono w 1996 roku. Byli więźniowie twierdzą, że było ono później rozbudowywane.

Więzienie Ngaba (Maoułun), 1996
Okręgowy areszt śledczy BBP Kardze, 1995


[powrót]