Tybetańskie Centrum Praw Człowieka i Demokracji
TCHRD Update
1 maja 2003

Aresztowanie dwóch mnichów w Gansu

Źródło TCPCD informuje, że 11 kwietnia 2003 aresztowano dwóch mnichów z klasztoru Labrang Taszikjil w okręgu Sangczu Tybetańskiej Prefektury Autonomicznej Kanlho prowincji Gansu. Funkcjonariusze lokalnego Biura Bezpieczeństwa Publicznego (BBP) znaleźli w ich klasztornych celach broszury z przemówieniami Dalajlamy. Nie wiadomo, gdzie przetrzymywany jest trzydziestokilkuletni Kunczok Czephel Labrang. Trzydziestodziewięcioletni Dzigme Dzamtruk został zwolniony po wpłaceniu kaucji.

Obaj mnisi mają “polityczną” przeszłość. Początkowo przetrzymywano ich w areszcie śledczym w Sangczu. Dzigme został zwolniony, ponieważ był kiedyś członkiem komitetu demokratycznego zarządzania klasztoru Labrang Taszikjil.

“Krewni Kunczoka są prostymi koczownikami – mówi źródło TCPCD. – Pytali w BBP, gdzie jest i dlaczego został aresztowany. Oficer nie chciał potwierdzić aresztowania, ale powiedział, że jeśli Kunczok został zatrzymany, to pewnie z powodu wcześniejszej działalności. Rodzina boi się, że dostanie karę śmierci, jak Tulku Tenzin Delek, albo zostanie stracony, jak Lobsang Dhondup. Kunczok jest słaby i chorowity. Wszyscy wiedzą, że polityczni są bici i torturowani, więc bardzo się o niego boją”.

W czerwcu 1990 roku Kunczok i Dzigme wzywali do masowych protestów przeciwko chińskiemu dziennikarzowi Zhou Lou, który opublikował fałszywą, obrażającą uczucia Tybetańczyków interpretację mantry Czenreziga, Buddy Współczucia, pisząc, że mani (w sanskrycie “klejnot”) symbolizuje członka, a padme (“lotos”) pochwę. Obu zatrzymano i poddano ścisłej inwigilacji.

BBP z Sangczu aresztowało Kunczoka po raz drugi 10 maja 1995. Podejrzewany o działalność polityczną, spędził trzy miesiące w areszcie śledczym Mengar, gdzie był bity i torturowany.

Dzigme aresztowano ponownie 19 maja 1995 za rozlepianie plakatów i wypisywanie na murach haseł takich jak “Tybetańczycy z Indii organizują Pokojowy Marsz do Tybetu. Tybetańczycy powstańcie!”. Pośredni Sąd Ludowy w Kanlho uznał to “rozpowszechnianie propagandy kontrrewolucyjnej” i skazał go na dwa lata więzienia oraz pozbawił na rok praw politycznych.

Kunczok pochodzi z wioski Sangko Ngulra w okręgu Sangczu, a Dzigme z Ngulry w okręgu Maczu. Obaj wstąpili do klasztoru Labrang Taszikjil jako dzieci.


[powrót]