Tybetańskie Centrum Praw Człowieka i Demokracji
TCHRD Update
8 listopada 2004 

Chiny ogłaszają kampanię „mocnego uderzenia” w Tybecie

Władze chińskie systematycznie zaostrzające politykę w Tybecie, ogłosiły kampanię „mocnego uderzenia”, której celem jest zwalczanie tybetańskiej opozycji i ścisłe kontrolowanie instytucji religijnych. Podczas ostatnich wieców i zebrań w Lhasie mówiono o konieczności „ukrócenia” sprzeciwów „mocnym uderzeniem” w Tybetańskim Regionie Autonomicznym.

Według oficjalnych mediów zimowa kampania mocnego uderzenia będzie trwać od 1 listopada do 30 grudnia 2004 roku. Jej celem jest „likwidacja wewnętrznych tajnych grup separatystycznych, separatystów z zewnątrz, [ich] wpływów na religię, terrorystów i działalności terrorystycznej, przestępczości, wrogów stabilizacji, oraz osób powracających z zagranicy, które posiadają powiązania z grupami separatystycznymi”.

„Podczas tygodniowej narady w Lhasie struktury, do których należy egzekwowanie prawa w TRA, podkreślały konieczność utrzymania stabilizacji społecznej przy pomocy mocnego uderzenia w siły separatystyczne – powiedział 20 października Yang Song, dyrektor Biura Bezpieczeństwa Publicznego. – Stabilizacja jest nie tylko niezbędna społeczeństwu, to również bardzo ważna kwestia polityczna”.

Według lhaskiej popołudniówki tygodniowe spotkanie urzędników odpowiedzialnych za „reedukację patriotyczną” w klasztorach rozpoczęło się 31 października. W ceremonii otwarcia uczestniczyli zastępca sekretarza KPCh w Lhasie, przewodniczący miejskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, przewodniczący lokalnego Komitetu ds. Edukacji Patriotycznej, członkowie lhaskich struktur Ogólnochińskiej Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej, przedstawiciele Biura ds. Religii i Departamentu Pracy Frontu Jedności. „Edukację patriotyczną należy wdrażać z cała mocą w męskich i żeńskich klasztorach, aby zapobiec prowadzeniu działalności separatystycznej. Trzeba też podejmować środki zapobiegawcze, by przerwać przepływ materiałów produkowanych przez grupy separatystyczne na emigracji” – powiedział zebranym Lobsang Gjurme, kierujący lhaskim Komitetem ds. Edukacji Patriotycznej.

Uczestnicy spotkania mają do końca roku przeprowadzić „programy pilotażowe” w dwóch lub trzech lhaskich klasztorach. Jeśli okażą się one skuteczne, od początku 2005 roku zostanie nimi objęte całe miasto.

Podstawowe wytyczne kampanii „edukacji patriotycznej” przedstawiło III Forum Robocze, obradujące w Pekinie w 1994 roku; sama kampania ruszyła dwa lata później. Choć władze ChRL twierdzą, że zakończyła się w 2000 roku, według TCHRD trwa ona nadal w różnych instytucjach religijnych w całym Tybecie.

Kampanię „mocnego uderzenia” (chiń. yanda) ogłoszono po raz pierwszy w 1983 roku. Początkowo miała ona służyć walce z przestępczością w Chinach, z czasem stała się jednak narzędziem walki z opozycją polityczną. W Tybecie służy ona wyłącznie temu celowi. Podczas kampanii „mocnego uderzenia” i „edukacji patriotycznej” resorty siłowe gwałcą podstawowe prawa Tybetańczyków, dokonując arbitralnych aresztowań, stosując tortury podczas przesłuchań, zwalniając podejrzanych z pracy lub nakazując wydalenie ich z instytucji religijnych. TCHRD wyraża najwyższe zaniepokojenie zaostrzeniem kampanii „mocnego uderzenia” w Tybecie.

Raporty HFPC TCHRD TIN Inne Teksty Strona główna