Helsińska Fundacja Praw Człowieka
7 czerwca 2001

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka przyjmuje tekst Deklaracji solidarności z narodem tybetańskim


Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka przyjęła dziś tekst deklaracji solidarności z narodem tybetańskim:

Sejm Rzeczpospolitej Polskiej wyraża solidarność z narodem tybetańskim w jego działaniach na rzecz respektowania elementarnych praw człowieka w Tybecie.
Nigdy nie można godzić się na niesprawiedliwość. Szczególnie wtedy, gdy dotyka ona narody, które same chcą decydować o swoim losie i swojej przyszłości. W chwilach trudnych dla Polski inne narody nie godziły się na niesprawiedliwość i solidaryzowały się z narodem polskim. Dziś polscy parlamentarzyści, mając w pamięci otrzymywaną pomoc, nie mogą milczeć w sytuacji, gdy inne narody poddawane są opresji.
Od lat docierają do nas informacje o tragedii narodu tybetańskiego. Władze chińskie brutalnymi metodami łamią wszelkie dążenia Tybetańczyków do wolności oraz usiłują doprowadzić do zmiany struktury demograficznej w Tybecie. W konsekwencji Tybetańczycy mogą stać się mniejszością we własnej ojczyźnie.
Sejm wolnej Polski będzie kontynuował zabiegi na arenie międzynarodowej o wykonanie wszystkich rezolucji ONZ dotyczących sytuacji w Tybecie, w tym rezolucji nr 1353 z 1959 roku, nr 1723 z 1961 roku oraz 2079 z 1965 roku, gdzie wyraźnie uznano prawo narodu tybetańskiego do samostanowienia, a komunistyczne Chiny wezwano do zaprzestania praktyk pozbawiających naród tybetański podstawowych praw człowieka i wolności.
Koniecznym warunkiem porozumienia jest podjęcie przez rząd chiński rozmów z najwyższym autorytetem duchowym i politycznym Tybetańczyków Dalajlamą, który jest jedynym uznawanym przedstawicielem narodu tybetańskiego. Władze chińskie muszą uszanować tożsamość religijną Tybetańczyków oraz dziedzictwo ich cywilizacji liczącej kilka tysięcy lat. Jesteśmy przekonani, że tylko konsekwencja i determinacja w upominaniu się o ciemiężonych może doprowadzić do polepszenia losu narodu tybetańskiego.

Siedmiu posłów głosowało za przyjęciem deklaracji, jeden był przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Tekst deklaracji został zaakceptowany przez Parlamentarny Zespół na Rzecz Tybetu i złożony na ręce Marszałka Sejmu 31 sierpnia 2000 przez posłów Wojciecha Arkuszewksiego, Adama Bielę, Adama Jerzego Bielana, Bogdana Borusewicza, Ryszarda Brejzę, Jerzego Feliksa Budnika, Tadeusza Cymańskiego, Mirosława Czecha, Czesława Fiedorowicza, Andrzeja Folwarcznego, Wojciecha Franka, Władysława Frasyniuka, Radosława Gawlika, Wojciecha Hausnera, Barbarę Imiołczyk, Kazimierza Janiaka, Macieja Jankowskiego, Mariusza Kamińskiego, Michała Tomasza Kamińskiego, Kazimierza Kaperę, Zdzisławę Kobylińską, Jana Króla, Jacka Kuronia, Janusza Lewandowskiego, Piotra Lewandowskiego, Marcina Libickiego, Tadeusza Mazowieckiego, Konstantego Miodowicza, Stefana Niesiołowskiego, Ireneusza Niewiarowskiego, Krzysztofa Oksiutę, Jana Olszewskiego, Jerzego Osiatyńskiego, Mariana Piłkę, Jerzego Polaczka, Andrzeja Potockiego, Włodzimierza Puzynę, Elżbietę Radziszewską, Jana Rejczaka, Andrzeja Smirnowa, Marię Stolzman, Mirosława Andrzeja Stycznia, Antoniego Szymańskiego, Krzysztofa Śmieję, Wiesława Walendziaka, Edwarda Wende, Jerzego Wierchowicza, Henryka Wujca, Jana Wyrowińskiego i Marka Zielińskiego, reprezentowanych w pracach nad projektem przez Współprzewodniczącego Zespołu, posła Henryka Wujca.


[powrót]