Projekt deklaracji Sejmu RP
Złożony na ręce Marszałka Sejmu 31 sierpnia 2000


 Sejm Rzeczpospolitej Polskiej wyraża solidarność z narodem tybetańskim w jego działaniach na rzecz respektowania elementarnych praw człowieka w Tybecie.
 Nigdy nie można godzić się na niesprawiedliwość. Szczególnie w sytuacji, gdy dotyka ona narody, które same chcą decydować o swoim losie i swojej przyszłości. W chwilach trudnych dla Polski inne narody nie godziły się na niesprawiedliwość i solidaryzowały się z narodem polskim. Dziś polscy parlamentarzyści, mając w pamięci otrzymywaną pomoc, nie mogą milczeć w sytuacji, gdy inne narody poddawane są opresji.
 Od lat docierają do nas informacje o tragedii narodu tybetańskiego. Władze chińskie brutalnymi metodami łamią wszelkie dążenia Tybetańczyków do wolności oraz doprowadzają do zmiany struktury demograficznej w Tybecie. Konsekwencją tego będzie, że już niedługo Tybetańczycy staną się mniejszością we własnej ojczyźnie.
 Sejm wolnej Polski będzie kontynuował zabiegi na arenie międzynarodowej o wykonanie wszystkich rezolucji ONZ dotyczących sytuacji w Tybecie, w tym rezolucji nr 1353 z 1959 roku oraz nr 1723 z 1961 roku, gdzie wyraźnie uznano prawa narodu tybetańskiego do samostanowienia, a komunistyczne Chiny wezwano do zaprzestania praktyk pozbawiających naród tybetański podstawowych praw człowieka i wolności.
 Koniecznym warunkiem porozumienia jest podjęcie przez rząd chiński rozmów z najwyższym autorytetem duchowym i politycznym Tybetańczyków, Dalajlamą – który jest jedynym uznawanym przedstawicielem narodu tybetańskiego. Władze chińskie muszą uszanować tożsamość religijną Tybetańczyków oraz dziedzictwo cywilizacji liczącej kilka tysięcy lat. Jesteśmy przekonani, że tylko konsekwencja i determinacja w upominaniu się o ciemiężonych może doprowadzić do polepszenia losu narodu tybetańskiego.



[powrót]