Helsińska Fundacja Praw Człowieka

31-01-2005

wersja do druku

Share

Nowa publikacja HFPC

Tybet: Pamięci niezrównanych wojowników

Opromieniając słonecznym światłem wszystkie istoty,
Dzierżawcy linii[przekazu nauk buddyjskich] są wolni od uprzedzeń
I mrocznych zasłon nieprawości.
Zasiadając nad naszymi głowami na rozkołysanych lotosach,
Biją w zwycięski bęben prawdziwej Dharmy, która nigdy nie przekwita.
Oby pamięć tych niezrównanych wojowników,
Którzy dla uczciwości i prawdy ryzykowali nawet cennym zdrowiem i życiem,
Płonęła zawsze w umysłach i sercach naszego tybetańskiego ludu –
Tu właśnie, gdzie ich sława znalazła dom.

Fragment „Pieśni rozkwitającego dobra ku czci zarania złotego wieku”, którą XVII Karmapa napisał podczas ucieczki z Tybetu w grudniu 1999 roku.

Okładka

Kolejną publikację HFPC na temat Tybetu poświęcamy – w znacznej mierze przez pryzmat losów Tulku Tenzina Delka – buddyzmowi tybetańskiemu, który jest sercem tożsamości mieszkańców tego kraju, i polityce władz ChRL wobec religii. W połowie lat dziewięćdziesiątych Pekin całkowicie wycofał się z bardziej umiarkowanej strategii z poprzedniej dekady i wydał otwartą wojnę buddyzmowi, uznając go za główną przyczynę „nacjonalistycznych” niepokojów w Tybecie. Jak zawsze ograniczamy komentarz do minimum, oddając głos Tybetańczykom i Chińczykom – dysydentom i przedstawicielom komunistycznego państwa – w nadziei, że pozwoli to Czytelnikowi na dokonanie własnej oceny. Mamy też nadzieję, że chronologia najważniejszych wydarzeń we współczesnej historii Tybetu, bibliografia oraz wykaz stron internetowych pomogą w zrozumieniu dokonującej się na naszych oczach tragedii narodu tybetańskiego i w dalszym poszukiwaniu bardziej szczegółowych informacji.

Pragniemy podziękować panu Sonamowi Tenzingowi, przedstawicielowi Jego Świątobliwości Dalajlamy na Europę Środkowo-Wschodnią, pani Kate Saunders z International Campaign for Tibet, pani Agacie Bareji-Starzyńskiej z Uniwersytetu Warszawskiego, pani Mickey Spiegel z Human Rights Watch, przewodniczącemu Polskiej Unii Buddyjskiej Lamie Rinczenowi oraz wszystkim tym, których życzliwa pomoc umożliwiła wydanie tej książki.

Okładka: Bod, Tybet, kaligrafia Jego Świątobliwości XIV Dalajlamy; Khenpo Dzigme Phuncog (1932-2004) – założyciel i opat Instytutu Serthar w Tybetańskiej Prefekturze Autonomicznej Kardze prowincji Sichuan, największego ośrodka renesansu studiów i praktyk buddyjskich we współczesnym Tybecie. Latem 2001 roku władze rozbiły to „obozowisko klasztorne”, wydalając z niego ponad osiem tysięcy mnichów i mniszek – w tym tysiąc Chińczyków. Pod nadzorem żołnierzy i funkcjonariuszy Ludowej Policji Zbrojnej zrównano z ziemią dwa tysiące domów duchownych. Khenpo znalazł się w areszcie domowym i przez rok był więziony w Czengdu. fot. International Campaign for Tibet

Sponsor: Open Society Institute, Budapeszt

Publikacja, jak wszystkie wydawnictwa HFPC, rozpowszechniana bezpłatnie


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)