Teksty. Z perspektywy Chińczyków

wersja do druku

Share

Dlaczego jesteśmy przeciw Laogai?

Harry Wu

W czerwcu 1990 roku Senat USA przeprowadził przesłuchania w sprawie chińskiego Laogai i artykułów, które się w nim produkuje, dostarczając opinii publicznej pierwszych informacji o chińskich obozach pracy przymusowej.

Polityczny zdrowy rozsądek podpowiada, że rządów każdego reżimu totalitarnego musi strzec system opresji i przemocy. Najlepiej znanymi przykładami takich systemów są obozy koncentracyjne hitlerowskich Niemiec i sowiecki Gułag.

W Chińskiej Republice Ludowej istnieje ustrój polityczny dyktatorskich rządów jednej partii. Podstawowe środki służące utrzymywaniu tego “rewolucyjnego ustroju socjalistycznego” – to armia, policja, sądy i, przede wszystkim, obozy laogai (Laogaidui), których władze komunistyczne potrzebują jak codziennej miski ryżu. Komunistyczna Partia Chin stwierdza: “Laogai jest ważnym elementem systemu bezpieczeństwa publicznego i jednym z narzędzi, którymi demokratyczna dyktatura ludu karze i reformuje kontrrewolucjonistów i innych przestępców”.

Największych zbrodni w historii ludzkości - masowych prześladowań i eksterminacji bezbronnych ludzi - dopuściły się władze, którymi kierowała jedna partia polityczna, jeden przywódca, jedna doktryna. Poznaliśmy prawdę o obozach koncentracyjnych i obozach pracy przymusowej, które powstały w ciągu dwunastu lat rządów Hitlera. Po siedemdziesięciu trzech latach zniknął wreszcie sowiecki archipelag Gułag; dziś szczegółowo badamy popełnione w nim zbrodnie (...) Niestety, zamiast zlikwidować Laogai, rząd Chin rozbudowuje swoje obozy, a świat wciąż niemal nic o nich nie wie.

Dzieląc ludzi na różne klasy ze względu na ich status, przy pomocy pracy przymusowej i tak zwanej “reformy myśli” laogai niszczy fizycznie, psychicznie i duchowo owych “wrogów klasowych” – posiadaczy ziemskich, bogatych chłopów, elementy burżuazyjne, antysocjalistyczne i kontrrewolucyjne. Laogai, ważnego czynnika totalitarnych rządów władz komunistycznych, nie można porównywa do normalnych więzień w normalnych krajach. Nie wzywamy do zniszczenia wszystkich więzień i ułaskawienia wszystkich przestępców. Domagamy się likwidacji laogai, ponieważ demokracji i laogai nie da się ze sobą pogodzić.

Prawa człowieka nie powinny dotyczyć tylko kilku działaczy, zwanych więźniami politycznymi, którzy mądrze i uparcie dają wyraz swym przekonaniom i ideałom. Powinny przysługiwać wszystkim więźniom. Nawet najbardziej zatwardziały zbrodniarz pozostaje istotą ludzką. Przestępców należy karać za ich przestępstwa, niemniej – jako ludzie – mają oni swe prawa, poglądy polityczne, swoją religię, swoją godność. Mają też prawo do sprawiedliwego procesu.

W ciągu ostatnich lat potężny ruch na rzecz wolności i demokracji doprowadził do upadku komunistycznego totalitaryzmu w Związku Sowieckim i Europie Wschodniej. Czy reżim ów zdoła utrzymać się w Chinach?

Laogai jest symbolem dyktatury i synonimem tyranii. Jak ci, którzy nie zapomnieli o hitlerowskich obozach koncentracyjnych, uparcie ujawniając prawdę o nich, tak i my musimy pamiętać o laogai i mówić o nim światu.

Nie mamy prawa zapomnieć o milionach bezimiennych ofiar, ofiar bez twarzy, które sczezły w laogai. Nie wolno nam zapomnieć o laogai – nie dla zemsty, lecz dla przyszłości naszych dzieci.


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)