Helsińska Fundacja Praw Człowieka

6-02-2013

wersja do druku

Share

Nominacja nastoletniego Retinga Rinpoczego do OLPKK

 

Szesnastoletni VII Reting Rinpocze został w styczniu najmłodszym członkiem doradczej Ogólnochińskiej Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej (OLPKK), głównego organu „frontu jedności", odpowiedzialnego za cementowanie „sojuszu" Komunistycznej Partii Chin z sektorami bezpartyjnymi. Będzie zasiadał w Komisji Tybetańskiej.

 

retingrinpoczeviisonamphuncog_400
 

Sonama Phuncoga uznano za inkarnację VI Retinga Rinpoczego i intronizowano w wieku sześciu lat, w 2000 roku - niemal natychmiast po ucieczce z Tybetu najważniejszego przebywającego tam wtedy hierarchy buddyjskiego, Karmapy. Mieszanie się komunistycznych władz do tych obrzędów wywołało protesty i aresztowania mnichów Retingu.

 

retingrinpoczedekjilingka193650_400
 

Poprzednik, V Reting Jesze Gjalcen (1912-1947) był regentem po śmierci poprzedniego Dalajlamy i - wraz z ówczesnym Panczenlamą, który tradycyjnie odgrywa w tym procesie rolę najwyższego autorytetu duchowego - odpowiadał za odnalezienie i intronizację jego następcy. Pełnił także funkcję nauczyciela obecnego Dalajlamy.

 

Po uprowadzeniu Genduna Czokji Nimy - Panczenlamy wskazanego zgodnie z tą samą tradycją przez Dalajlamę - i mianowaniu własnego kandydata (którego Tybetańczycy nazywają dzuma, „fałszywym", i gremialnie bojkotują) w 1995 roku - Chińska Republika Ludowa dysponuje więc wszystkimi quasi-tradycyjnymi aktorami, potrzebnymi do objęcia „regencji" po obecnym Dalajlamie oraz „odnalezienia" jego „nowego wcielenia".

 

Małoletni Reting Rinpocze studiuje - wraz z dwudziestoma innymi tulku od 2007 roku rozpoznawanymi według procedury „ustandaryzowanej" przez partię - religię, nauki społeczne i ekonomię na utworzonym w 2011 roku Tybetańskim Uniwersytecie Buddyjskim. Uczy się także chińskiego, tybetańskiego i angielskiego.

 

Według chińskich mediów „żywy Budda" (chiń. huo fo, niefortunny przekład tybetańskiego terminu tulku, który dosłownie oznacza „ciało emanacji", sanskr. nirmanakaja, i często jest oddawany jako „inkarnowany lama") deklaruje „wierność swojej linii patriotyzmu i umiłowania religii". „Najbardziej lubi robić brzuszki, ponieważ jest gruby", i prowadzić bloga. Cytowany przez dziennikarzy „ostatni wpis" brzmi: „Nieważne, kto jest przywódcą, ważne, kto dobrze służy ludziom".

 

 

 

 

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)