AKTUALNOŚCI, MATERIAŁY ŹRÓDŁOWE (HFPC)

Zatrzymanie za internetową „grupę buddyjską” w Sakji

Samphel z okręgu Sakja (chiń. Sajia) został zatrzymany za utworzenie „grupy buddyjskiej” w mediach społecznościowych. „Zabrali mu telefon, przesłuchali, przewieźli do aresztu w Szigace i słuch po nim zaginął”.

CZYTAJ DALEJ

Dalajlama: Przesłanie z okazji 75. rocznicy Powszechnej deklaracji praw człowieka

Wszyscy mamy prawo do życia w pokoju i wolności od strachu, mimo to od poprzedniego stulecia jedną z najtragiczniejszych przyczyn ludzkich cierpień pozostaje chęć rozwiązywania problemów za pomocą zastraszania, siły i rozlewu krwi. Musimy zrobić wszystko, by to zmienić i nauczyć się rozstrzygać spory na drodze dialogu. Przemoc zostawia po sobie tylko zniszczenia i rozpacz, zasiewając nasiona kolejnych konfliktów.

CZYTAJ DALEJ

„Chiński Panczen” wyświęca mnichów w Taszilhunpo

Gjalcen Norbu, „fałszywy” Panczen, po raz pierwszy wyświęcił mnichów, wzywając ich przy okazji do „okazywania wdzięczności, wierności i posłuchu Komunistycznej Partii Chin”.

CZYTAJ DALEJ

Dalajlama: Z okazji COP28

Świadomość osiągnięć jest źródłem nadziei i determinacji.

CZYTAJ DALEJ

Trzy lata więzienia za „patriotyczną pieśń” w Gologu

Golog Palden z okręgu Pema (chiń. Banma) w prowincji Qinghai został skazany na trzy lata więzienia za śpiewanie „patriotycznych” pieśni.

CZYTAJ DALEJ

Kalden Rangdrol Dhacenpa: O pijących dla towarzystwa

(Trzeźwym) kochankom

błogosławi na pocieszenie

przezorność.

CZYTAJ DALEJ

Ponowne aresztowanie i wyrok za modlitwy w Sertharze

Cedo, Gelo, Bhamo i Kori, zatrzymani za organizowanie modłów w Sertharze (chiń. Seda) w sierpniu 2022 roku i zwolnieni jedenaście miesięcy później, zostali ponownie aresztowani we wrześniu 2023 roku i skazani na dwa lata więzienia. Piąty mężczyzna zginął na komisariacie.

CZYTAJ DALEJ

Jason Ng: Niespecjalna herbatka

Kiedy dojechaliśmy na komisariat, kazali mi zaczekać w jakimś magazynku. Po chwili weszła tam tłusta policjantka i rzuciła od progu:

– Wypowiadaliście się w Internecie o protestach na Tiananmen?

CZYTAJ DALEJ

Kampania „lżenia Dalajlamy” w szkołach Ngari

W Ngari (chiń. Ali), w Tybetańskim Regionie Autonomicznym władze chińskie wzywają nauczycieli i uczniów do „lojalności wobec partii, walki z separatyzmem i kliką Dalaja”.

CZYTAJ DALEJ

Ceten Dolma: Złota góra w Pekinie

Blask ze złotej góry w Pekinie

Rozświetla cały świat

Złotym słońcem jest Przewodniczący Mao

CZYTAJ DALEJ

Zatrzymanie mnicha w Theło

Kunczok Dakpa – mnich klasztoru Taszi w Theło (chiń. Diebu) – został zatrzymany za „utrzymywanie kontaktów z diasporą”.

CZYTAJ DALEJ

Jason Ng: Jakie piękne, zakazane słowo

Gdyby nie kosmiczna reakcja rządu, nasza jaśminowa rewolucja zapewne obyłaby się bez uczestników. Niestety ci, którzy czują się winni, w pewnym momencie zaczynają słyszeć wycie demonów w podmuchu nocnego wiatru.

CZYTAJ DALEJ

Ustawowa „edukacja patriotyczna”

Stały Komitet Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych 24 października przyjął Ustawę o edukacji patriotycznej – która w Tybecie i innych regionach „mniejszościowych” jest najbardziej znienawidzonym narzędziem wymuszania posłuszeństwa dyktatom Komunistycznej Partii Chin.

CZYTAJ DALEJ

NN: Jaśminowa rewolucja

Stare przysłowie uczy, że w historii należy przeglądać się jak w lustrze. Związek Radziecki był wspaniałym krajem, ale w końcu upadł, bo ludziom zabrakło żelaznej woli. I popatrzcie dziś na Rosję: zero pieniędzy, zero talentów, zero konkurencyjnych technologii. Jeśli w ogóle ma się kiedyś odbić od dna, przyjdzie jej na to poczekać ze sto lat.

CZYTAJ DALEJ

Usuwanie tybetańskich podręczników z Ngaby

We wrześniu władze lokalne poleciły „usunąć” wszystkie tybetańskie podręczniki ze szkół w Ngabie (chiń. Aba), w prowincji Sichuan.

CZYTAJ DALEJ

Tenzin Rigdol: Głos artysty

Odnoszę wrażenie, że to wyobcowanie, odejście od aktywnego uczestnictwa w procesie tworzenia własnej sztuki, dotyka dziś nawet wielu artystów. Czuję, że ma to związek z naszymi naturalnymi preferencjami, przedkładaniem produktu nad proces produkcji, podczas gdy moim zdaniem do uprawiania sztuki należy podchodzić tak, jak do praktykowania w pustelni.

CZYTAJ DALEJ

Zatrzymanie za zbieranie datków w Darlagu

Policja z Darlagu (chiń. Dari) opublikowała informację o zatrzymaniu ośmiu Tybetańczyków (za zbieranie datków na ceremonię buddyjską), wzywając do składania donosów.

CZYTAJ DALEJ

Thahar: Sukces

Mówiąc, że jestem nikim, ludzie

Najwyraźniej chcąc mnie zranić,

Ale ja uważam to za wielki komplement.

CZYTAJ DALEJ

Pobicie Tasziego Łangczuka w Juszu

W październiku trzydziestoośmioletni Taszi Łangczuk otworzył myjnię samochodową i, poinstruowany przez policję, udał się do urzędu po licencję, której mu odmówiono, co sfilmował i upublicznił mediach społecznościowych. Został za to zatrzymany przez funkcjonariuszy straży miejskiej, przekazany urzędowi bezpieczeństwa publicznego i aresztowany.

CZYTAJ DALEJ

NN: Podręcznik partii pięćdziesięciu groszy

Przykładowe odpowiedzi na komentarz: „To kurze jajo cuchnie”.

Czyli chińskie jaja smakują źle, a wszystkie amerykańskie dobrze? Zdrajca!

A kacze jeszcze bardziej, i co z tego?

CZYTAJ DALEJ

„Xizang” zajmuje miejsce „Tybetu”

„Tybet” znika z oficjalnej nomenklatury, ponieważ „służy politycznym machinacjom kliki Dalaja”, wskazując wszystkie ziemie zamieszkiwane przez zwarte społeczności tybetańskie – czyli Tybet „większy” albo „etniczny” – a nie tylko wykrojony z nich po chińskim najeździe, ponad dwa razy mniejszy „Tybetański Region Autonomiczny”.

CZYTAJ DALEJ