AKTUALNOŚCI, MATERIAŁY ŹRÓDŁOWE (HFPC)

Zamknięcie słynnej szkoły zawodowej w Gologu

Władze chińskie kazały zamknąć słynną „średnią szkołę zawodową Dzigme Gjalcena” w Gologu (chiń. Guoluo), „prawdopodobnie ostatnią prywatną tybetańską szkołę w prowincji Qinghai”.

CZYTAJ DALEJ

Dzigme Gjalcen: Na zakończenie ostatniego roku szkolnego

Ale my wierzymy w odrodzenie i za rzecz najważniejszą uznajemy rozwijanie się z życia na życie. Módlcie się o dostęp do edukacji w następnym żywocie.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Biden podpisuje Ustawę „o rozwiązaniu dla Tybetu”

Prezydent Joe Biden podpisał przyjętą przez obie izby Ustawę „o rozwiązaniu dla Tybetu”, czyniąc z tego zadania – które ma być osiągnięte „pokojowo, zgodnie z prawem międzynarodowym, na drodze dialogu bez warunków wstępnych” – cel polityki Stanów Zjednoczonych.

CZYTAJ DALEJ

Khenpo Cultrim Gjaco: Ustne pouczenia Szesnastego Karmapy

„Jaka jest esencja twojego umysłu?”

zapytał mnie Jego Świątobliwość Szesnasty Karmapa.

Z mojego umysłu natychmiast wyparowały myśli

CZYTAJ DALEJ

Władze chińskie „okrawają” klasztorną debatę w Serszulu

Władze chińskie odprawiły publiczność, wykluczyły ponad połowę uczestników i o połowę skróciły tradycyjną filozoficzną debatę w Serszulu (chiń. Shiqu), w prowincji Sichuan.

CZYTAJ DALEJ

Ling Rinpocze i Tridziang Rinpocze: Modlitwa o długie życie Jego Świątobliwości Dalajlamy

Modlimy się, by mocą naszych błagań

Ciało, Mowa i Umysł esencji Krainy Śniegu

Były niezniszczalne, niezmienne i nieskończone

CZYTAJ DALEJ

„Urodzinowe” środki bezpieczeństwa w całym Tybecie

Według tybetańskich źródeł władze chińskie wprowadziły „nadzwyczajne środki bezpieczeństwa” z okazji 89. urodzin Dalajlamy.

CZYTAJ DALEJ

Dalajlama: W dniu 89. urodzin

Urodziłem się w Dhome i noszę tytuł Dalajlamy. Robiłem, co mogłem, będąc w Tybecie, i służyłem najlepiej, jak umiałem, na wychodźstwie. Wydaje się, że byłem pożyteczny. Na świecie rośnie zainteresowanie sprawą Tybetu i odnoszę wrażenie, że mam w tym swój skromny udział.

CZYTAJ DALEJ

Zatrzymanie za „krytykowanie władz”, reedukacja mnichów w Czigdrilu

Tybetańskie źródła informują o zatrzymaniu mnicha i poddaniu całego klasztoru „dziesięciodniowej reedukacji politycznej” w Czigdrilu (chiń. Jiuzhi), w prowincji Qinghai.

CZYTAJ DALEJ

Dalajlama: Naglenie Neczunga, Wielkiego Króla Dharmy

Pomnażaj lata oraz przebudzoną aktywność Tenzina Gjaco.

Szybko połóż kres pladze, która spadła na Krainę Śniegu,

Przynieś radość duchowej i doczesnej wolności.

CZYTAJ DALEJ

„Cały Tybet” modli się w intencji operacji Dalajlamy

Przez trzy tygodnie o zdrowie Jego Świątobliwości modliły się wszystkie tybetańskie społeczności na wychodźstwie i „cały Tybet”, a media społecznościowe zalały „podziękowania dla lekarzy i Stanów Zjednoczonych”. Tłumy wiernych sprawiły, że władze chińskie „wprowadziły nadzwyczajne środki bezpieczeństwa” w lhaskich sanktuariach i głównych klasztorach kraju.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Xi z gospodarską wizytą w Qinghai

Przewodniczący Xi Jinping przeprowadził „inspekcję” w Qinghai, wzywając do sinizacji prowincji, do której przyłączono administracyjnie tybetańską dzielnicę Amdo.

CZYTAJ DALEJ

Dalajlama: Różne religie, różne prawdy

Jest różnica między opacznym biernym postrzeganiem zjawisk, a aktywnym dowodzeniem, że tak być musi – między ignorancją przyrodzoną, pasywną, a intelektualną, nabytą – i można ją stopniowo przejrzeć. Rzeczy nie są takie, jakie się nam wydają. Odbierając je niezgodnie z ich prawdziwą naturą, jesteśmy w błędzie. Tkwimy, jak powiedziono, w ułudzie.

CZYTAJ DALEJ

Reglamentacja i eksport tybetańskiej wody

W marcu i maju władze chińskie wysłały na Malediwy trzy tysiące ton tybetańskiej wody, którą jednocześnie „wydzielają” Tybetańczykom.

CZYTAJ DALEJ

Mniszki z więzienia Drapczi: Jego Świątobliwość Ojciec Narodu

Uczcie się dla wolnego Tybetu

Błogosławieństwo Jego Świątobliwości

Przyniesie nam niepodległość

CZYTAJ DALEJ

Zatrzymanie za post o rozbiórce klasztoru Acok

Według tybetańskich źródeł policja zatrzymała mężczyznę, który opublikował post o przygotowaniach do „przeprowadzki” klasztoru Acok w okręgu Dragkar, w prowincji Qinghai. W całym rejonie „wprowadzono nadzwyczajne środki bezpieczeństwa, więc trudno nawet ustalić, jak się nazywa. Nie wiadomo też, gdzie go trzymają”.

CZYTAJ DALEJ

Teczung i Oser: W drodze

kwiat ściskam nie z tego świata

by nim zwiędnie

ofiarować go starcowi w bordowych szatach

CZYTAJ DALEJ

Zatrzymanie dwóch Nepalczyków za „pomaganie” tybetańskim uchodźcom

Według lokalnych źródeł rząd Nepalu „nie podejmuje żadnych działań” w związku z zatrzymaniem w Lhasie dwóch obywateli, którym Chińczycy zarzucają „pomaganie” uciekinierom z Tybetu.

CZYTAJ DALEJ

Oser: Jak bez paszportu spotkałam Jego Świątobliwość Dalajlamę

„Ten, który emanuje wokół pokorą i skromnością, będąc przy tym panem środka, jest najwybitniejszym pośród wszystkich Tybetańczyków, najbardziej kochającym i żarliwym człowiekiem – Dalajlamą”. Za sprawą tego zdania i kilku innych słów prawdy władze lokalne uznały, że moja „książka sławi XIV Dalajlamę i XVII Karmapę oraz zachęca do czci i wiary religijnej. To poważne błędy polityczne i światopoglądowe”. Następnie wykreśliły mnie z życia publicznego i musiałam opuścić Lhasę.

CZYTAJ DALEJ

Wizyty delegacji UE i USA w Tybecie i Dharamsali

W połowie czerwca (pierwsza od dwudziestu lat) delegacja Unii Europejskiej odwiedziła Tybetański Region Autonomiczny (TRA), a tydzień później wizytę w Dharamsali, stolicy diaspory w Indiach, złożyli amerykańscy legislatorzy z demokratką i byłą przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi oraz republikaninem Michaelem McCaulem, szefem komisji spraw zagranicznych w Kongresie, na czele.

CZYTAJ DALEJ

Dochodzenie w sprawie byłego sekretarza partii TRA

Centralna Komisja Kontroli Dyscypliny informuje o wszczęciu postępowania w sprawie Wu Yingjie, który przepracował 47 lat w Tybecie i dosłużył się tam stanowiska przewodniczącego lokalnych struktur partii, czyli najwyższego namiestnika Pekinu w Lhasie.

CZYTAJ DALEJ