AKTUALNOŚCI, MATERIAŁY ŹRÓDŁOWE (HFPC)

Zwolnienie Karmy Samdupa

Karma Samdup – biznesmen, kolekcjoner sztuki i działacz społeczny – 19 listopada został zwolniony z więzienia Szajar w Turkiestanie Wschodnim (chiń. Xinjiang) po odbyciu drakońskiej kary 15 lat pozbawienia wolności.

CZYTAJ DALEJ

Coltim Szakabpa: Umarli mówią

Zabijano nas tysiącami

Każdy z umarłych jest świadkiem

Chińskich zbrodni w Tybecie

CZYTAJ DALEJ

Konkursy języka chińskiego w TRA

Po stopniowym zmarginalizowaniu języka tybetańskiego, w którym wcześniej – zgodnie z teoretycznie wciąż obowiązującymi gwarancjami konstytucyjnymi i ustawowymi – wykładano wszystkie przedmioty, zamknięciu prywatnych szkół i ujednoliceniu podręczników, skoszarowaniu ponad miliona tybetańskich dzieci w internatach, zabronieniu nauczania tybetańskiego i zdelegalizowaniu uczenia dzieci we własnym zakresie oraz wprowadzeniu zakazu posługiwania się ojczystym językiem w szkołach, władze chińskie organizują „konkursy mandaryńskiego” w Tybetańskim Regionie Autonomicznym.

CZYTAJ DALEJ

NN: Wy i my

wydajecie nasze pieniądze i aresztujecie nasze marzenia

dla was jesteśmy tylko ordynarnymi, chamskimi prostakami

macie dla nas armatki, armaty i bagnety

CZYTAJ DALEJ

Zwolnienie Tasziego Łangczuka z aresztu w Juszu

Według policji Taszi Łangczuk „od czerwca rozpowszechniał fałszywe informacje w mediach społecznościowych, uporczywie ośmieszając i znieważając organy administracji państwowej”, co miało „negatywny wpływ na użytkowników internetu i zakłócało porządek społeczny”.

CZYTAJ DALEJ

Mniszki z więzienia Drapczi: Nigdy nie stracimy ducha

Zrzućcie niebieskie drelichy

Wstańcie więźniowie Drapczi

CZYTAJ DALEJ

Zwolnienie Genduna Lhundruba

Gendun Lhundrub, znany pisarz i mnich klasztoru Rongło w Rebgongu, 9 listopada został zwolniony z więzienia.

CZYTAJ DALEJ

Rongło Gendun Lhundrub: Oby wynikło z tego coś dobrego

mimo ciągłego dozoru

zdołałem znaleźć w sobie siłę,

aby napisać kilka słów

CZYTAJ DALEJ

Bezkarne „okrawanie” Bhutanu

Walcząc o granicę i rywalizując z Delhi, Pekin uderza w Thimphu. Eksperci nie są w stanie wyjaśnić, po co Chiny ostentacyjnie zaprzeczają własnej retoryce „pokojowego współistnienia”, budując ogromnym kosztem niczemu niesłużące „obronne wioski” i „miasta” w odludnym północno-wschodnim Bhutanie, który nie stanowi żadnego zagrożenia.

CZYTAJ DALEJ

Karma Samdup: W 1998 roku w Urumczi

W więzieniu zrozumiałem, że ludzie cierpią, i chciałem coś dla nich zrobić. Wtedy też dotarło do mnie znaczenie słów babci, które wypowiedziała, kręcąc głową, kiedy po raz pierwszy jechałem do Lhasy: „Nie znajdziesz podpory w bogactwie. Jedyną jest Budda”.

CZYTAJ DALEJ

„Więzienny reżim” w szkołach dla byłych mnichów

W placówkach, do których przewieziono setki nowicjuszy z przyklasztornych szkół w Kirti, w Ngabie (chiń. Aba), panuje „więzienny reżim”.

CZYTAJ DALEJ

Dalajlama: Z okazji dziesiątej rocznicy festiwalu filmowego Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

Kiedy ogarnia nas rozpacz, nieodmiennie spotykamy kogoś, często zupełnie obcego, kto gotów jest nam pomóc. Jesteśmy uzależnieni od siebie, bezwarunkowo, w najtrudniejszych okolicznościach. Nie pytamy o nazwiska ludzi, którzy potrzebują pomocy. Udzielamy jej, bowiem nic ich od nas nie różni.

CZYTAJ DALEJ

„Szykany i represje” w klasztorze Kirti

Tybetańskie źródła informują o „nowej fali szykan i represji” w klasztorze Kirti, w Ngabie (chiń. Aba).

CZYTAJ DALEJ

Den Thupten: Potala

Ze szczytu Potali

Wstaje słońce na wschodzie.

To nie słońce! To Lama!

CZYTAJ DALEJ

Zatrzymanie Tasziego Łangczuka

Taszi Łangczuk – biznesmen i społecznik z Juszu (chiń. Yushu), monitujący władze wszystkich szczebli o zapewnienie „konstytucyjnego” miejsca językowi tybetańskiemu w systemie oświaty, skazany na pięć lat pozbawienia wolności za rozmawianie o tym z zagranicznym dziennikarzem i systematycznie nękany po wyjściu z więzienia – został zatrzymany przez policję.

CZYTAJ DALEJ

Cełang: Lustro prawdy

Czysta kraina tybetańskiej Dharmy

Dawno wpadła w łapy czerwonych barbarzyńców.

Najwyższy czas wrócić Tybetowi niedościgłego Lamę.

CZYTAJ DALEJ

Zatrzymanie czterech osób w Ngabie

„Na początku września” policja zatrzymała cztery osoby w Ngabie (chiń. Aba), w prowincji Sichuan. „Nie wiadomo, co im się zarzuca i gdzie są przetrzymywane”. 

CZYTAJ DALEJ

Dalajlama: Gratulacje dla Donalda Trumpa

Tybetańczykom i mnie dane było korzystać ze wsparcia kolejnych prezydentów i zwykłych Amerykanów w wysiłkach, mających na celu ochronę i zachowanie naszej starożytnej, buddyjskiej kultury pokoju, współczucia i niestosowania przemocy, które mogą służyć całej ludzkości.

CZYTAJ DALEJ

Postępująca „sinizacja” Nepalu

Według niezależnych źródeł Chiny kontynuują zajmowanie terytorium Nepalu i próbują wymusić na mieszkańcach pogranicza zakaz wystawiania zdjęć Dalajlamy.

CZYTAJ DALEJ

Thahar: Pająk

Sprawy świata

rozgrywa u siebie

nie przestrzega żadnych reguł

CZYTAJ DALEJ

Zatrzymanie „sygnalisty” z Zungczu

Congon Cering – autor opublikowanego w mediach społecznościowych apelu do „władz centralnych” – został zatrzymany przez policję w Zungczu (chiń. Songpan), w prowincji Sichuan.

CZYTAJ DALEJ