AKTUALNOŚCI, MATERIAŁY ŹRÓDŁOWE (HFPC)

Zatrzymanie najbliższych samospaleńca z Ngaby

Według tybetańskich źródeł policja zatrzymała najbliższych Jontena, który 27 listopada dokonał samospalenia w Ngabie (chiń. Aba), w prowincji Sichuan.

CZYTAJ DALEJ

Teng Biao: Ilham Tohti zasługuje na Nobla, nie dożywocie

Komunistyczne władze chińskie oraz ich zamiłowanie do przemocy przyniosły Xinjiangowi i Tybetowi podziały, gniew i rozpacz. Tohti przemoc odrzucał i poświęcił się zasypywaniu przepaści, promowaniu tolerancji i wzajemnego zrozumienia. Powinien za to dostać Pokojową Nagrodę Nobla, a nie tortury i więzienną celę.

CZYTAJ DALEJ

Dziewięciu skazanych, zgon zatrzymanego za walkę z korupcją w Gade

Anja Sengdra – zatrzymany we wrześniu 2018 roku działacz społeczny z Gade (chiń. Gande) prowincji Qinghai – został skazany na siedem lat więzienia za „wzywanie do zakłócania porządku publicznego, wszczynanie burd i wywoływanie problemów”.

CZYTAJ DALEJ

Dalajlama: O rozbrojeniu

Ilekroć myślę o przemyśle zbrojeniowym i cierpieniach, do jakich się przyczynia, przypomina mi się wizyta w hitlerowskim obozie zagłady w Oświęcimiu. Kiedy tak stałem i patrzyłem na piece, w których spalono – często żywcem – tysiące istot ludzkich, ludzi dokładnie takich samych jak ja, ludzi, których parzy mały płomyk zapałki, najmocniej wstrząsnęła mną myśl, że te urządzenia zrobili utalentowani fachowcy. Niemal widziałem inżynierów (inteligentnych ludzi) przed deskami kreślarskimi, szkicujących plany palenisk, wyliczających wysokość i szerokość kominów. Myślałem też o robotnikach, którzy plany te realizowali. Bez wątpienia, jak to dobrzy rzemieślnicy, byli dumni ze swojej pracy. I uprzytomniłem sobie, że praca współczesnych konstruktorów i producentów broni wygląda tak samo. Oni też wymyślają urządzenia, służące zagładzie tysięcy, jeśli nie milionów, bliźnich. Czy to nie wstrząsające?

CZYTAJ DALEJ

Władze chińskie zapowiadają proces działacza z Gade

Władze chińskie zapowiadają, że Anja Sengdra – zatrzymany ponad rok temu działacz społeczny z Gade (chiń. Gande) w prefekturze Golog (chiń. Guoluo) prowincji Qinghai – stanie wkrótce przed sądem.

CZYTAJ DALEJ

Drongdzi: Wyjaśnienie

Nie mam pojęcia o subtelnościach prozodii,

Nie potrafię złożyć poprawnego zdania,

Nie mam wykształcenia, talentu ani wiedzy

CZYTAJ DALEJ

Pekin ogłasza narodową kampanię „edukacji patriotycznej”

W dyrektywie z 12 listopada Komitet Centralny Komunistycznej Partii Chin (KPCh) ogłosił wytyczne „zaszczepiania patriotyzmu” w szkołach, uczelniach i „wszystkich grupach społecznych” na terenie całego kraju. Ideologiczna indoktrynacja ma zaczynać się „w kołysce” i „wykorzystywać sale lekcyjne do kształtowania uczuć patriotycznych, aby nauczyć następne pokolenie przyswajania i budowania socjalizmu”.

CZYTAJ DALEJ

Dałe: Pieśń smutku

W Krainie Śniegu
Bohaterskie dzieci Tybetu
Składają ofiarę z własnych ciał

CZYTAJ DALEJ

Samospalenie młodego mężczyzny w Ngabie

Według tybetańskich źródeł 27 listopada na ulicy w Ngabie (chiń. Aba), w prowincji Sichuan „w proteście przeciwko chińskim rządom” podpalił się mężczyzna imieniem Jonten.

CZYTAJ DALEJ

„Najazd policji” po protestach w Serszulu

Ulice „non stop patrolują teraz policyjne samochody i oddziały mundurowych. Wszędzie roi się też od tajniaków przebranych za straganiarzy, żebraków i zwykłych przechodniów. Jest ich tylu, że ludzie boją się wychodzić z domów”.

CZYTAJ DALEJ

Jangczenpa: Moje powody

Bohaterów, którzy oddali życie dla dobra rodaków,

Bojowników, którzy dalej walczą o niepodległość Tybetu,

Skazali na piekło ludobójstwa, tortur i tyranii.

CZYTAJ DALEJ

Dwóch zatrzymanych za niepodległościowe ulotki w Serszulu

Policja zatrzymała dwóch młodych mężczyzn, którzy 21 listopada w biały dzień rozrzucali niepodległościowe ulotki przed komisariatem w miasteczku Dza Łonpo, w Serszulu (chiń. Shiqu), w prefekturze Kardze (chiń. Ganzi) prowincji Sichuan.

CZYTAJ DALEJ

NN: Rozmowa z ojcem Tamdin Co

Myślę, że szalę przeważył nasz wyjazd do miasteczka Doła przed miesiącem. Zobaczyła wtedy obwieszczenia nowego sekretarza Jiangshu Chenga, zakazujące posiadania zdjęć Jego Świątobliwości Dalajlamy, nawołujące do potępienia separatystów i ich spisków. Wzburzyło ją to i przygnębiło.

CZYTAJ DALEJ

Zatrzymanie czterech mnichów za niepodległościowy protest w Serszulu

Policja zatrzymała czterech mnichów, którzy 7 listopada rozrzucili ulotki z niepodległościowymi hasłami przed siedzibą władz lokalnych w Serszulu (chiń. Shiqu), w prefekturze Kardze (chiń. Ganzi) prowincji Sichuan.

CZYTAJ DALEJ

Logja Pema: Doświadczenie życiowe

Cieplejszy wiatr otwiera pyski młodym zwierzętom,

które parskając, otrząsają się z resztek zimy.

CZYTAJ DALEJ

Uwięzienie za internetowe posty w Lhasie

Według Tybetańskiego Centrum Praw Człowieka i Demokracji (TCHRD) z Dharamsali 9 marca zatrzymano w Lhasie Pemę Samdupa.

CZYTAJ DALEJ

Njingkar Taszi: Testament

Dokonując samospalenia w proteście przeciwko chińskim rządom, proszę sześć milionów rodaków o pielęgnowanie ojczystej mowy oraz tradycyjnych obyczajów, noszenie narodowych strojów oraz zachowanie jedności.

CZYTAJ DALEJ

Uwięzienie za udostępnianie książek Dalajlamy w Szigace

Tybetańskie źródła informują o „uwięzieniu” mężczyzny imieniem Łangczuk w Szigace (chiń. Rigaze, Xigaze), drugim co do wielkości mieście Tybetu.

CZYTAJ DALEJ

Rigzin Łangjal: Nigdy nie przestanę walczyć

Niech wróg łże,
niechaj okrutnie dręczy –
nigdy nie opuszczę głowy
i nie przestanę walczyć.

CZYTAJ DALEJ

Zatrzymanie w Nagczu

Trzydziestosześcioletni Lhadar został zatrzymany „na początku października” w Nagczu, w Tybetańskim Regionie Autonomicznym.

CZYTAJ DALEJ

Gepe: A nam cierpienie

rozświetlonej uśmiechem twarzy Lamy Opiekuna

od lat pogrążonym w bólu

widzieć nam nie dano

CZYTAJ DALEJ