Nowy przewodniczący partii w TRA

Chińskie media informują, że 19 października nowym przewodniczącym struktur Komunistycznej Partii Chin w Tybetańskim Regionie Autonomicznym (TRA) mianowano Wang Junzhenga, obecnego wicesekretarza Ujgurskiego Regionu Autonomicznego Xinjiang i Bingtuanu, paramilitarnego Korpusu Produkcji i Budownictwa. Wang – który formalnie odpowiadał w Urumczi za sprawy „prawa i porządku” – został obłożony sankcjami przez Stany Zjednoczone, Unię Europejską, Wielką Brytanię i Kanadę za kierowanie prześladowaniami Ujgurów.

Awans pięćdziesięcioośmioletniego Wanga – którego nazywano wschodzącą gwiazdą partii, gdy obejmował stanowisko w Xinjiangu, gdzie pod jego rządami internowano i poddano brutalnej „reedukacji” ponad milion osób – jest manifestacją buty i jawną kpiną z metod, którymi państwa demokratyczne próbują skłonić Pekin do przestrzegania międzynarodowych zobowiązań w dziedzinie praw człowieka.

Zgodnie z cyklem przedzjazdowych przetasowań sześćdziesięciopięcioletni Wu Yingjie, który zasiadał na fotelu najwyższego namiestnika Pekinu w Tybecie od 2016 roku, za dwa miesiące przejdzie na emeryturę.

Wcześniej informowano, że pochodzący z Yunnanu tybetański aparatczyk Qi Zhala (tyb. Cze Dahla), dotychczasowy szef rządu TRA, zgodnie z partyjnym obyczajem dostanie synekurę w Ogólnochińskim Zgromadzeniu Przedstawicieli Ludowych, w Pekinie. Jeśli i tej tradycji stanie się zadość, zastąpi go Yan Jinhai, obecny sekretarz miejskiego komitetu partii w Lhasie, pięćdziesięciodziewięcioletni Tybetańczyk z prowincji Qinghai. Zgodnie z prawem administracją w regionie autonomicznym kieruje przedstawiciel lokalnej „mniejszości”. Stanowiska przewodniczącego struktur partii, która sprawuje władzę faktyczną, nigdy dotąd nie powierzono Tybetańczykowi.

RACHUNEK BANKOWY

program „Niewidzialne kajdany” 73213000042001026966560001
subkonto Kliniki Stomatologicznej Bencien
46213000042001026966560002

PRZEKIERUJ 1% PODATKU

1% PODATKU