INNE

NASIONA PRZYSZŁOŚCI

Jednym z największych problemów, przed którymi stoją dziś Tybetańczycy, jest brak perspektyw. Dla wynaradawianych, pozbawionych jakiegokolwiek wpływu na politykę władz, wypieranych z rynku pracy i obracanych w mniejszość we własnej ojczyźnie rdzennych mieszkańców Tybetu jedyną szansę stanowią edukacja i szkolenia zawodowe, które ChRL, zajęta rozbudowywaniem służącej głównie chińskim osadnikom infrastruktury oraz administracji partyjnej i państwowej, systematycznie zaniedbuje. Najgorzej wygląda sytuacja w regionach wiejskich i pasterskich, których mieszkańcy – w większości analfabeci – skazani są na los obywateli trzeciej kategorii. Dla nich przepustką do „lepszego” życia często bywa tylko kłusownictwo albo prostytucja.

Czytaj dalej →

WĘDROWNE SZKOŁY

wedrownaszkola

Dla rodzin, które nie mogą lub nie chcą posłać dzieci do państwowej szkoły, uruchomiony został program tybetańskich wędrownych szkół. Obejmuje on górzyste regiony w jednej z „autonomicznych” prefektur prowincji Qinghai i składa się z programu letniego oraz zimowego. Zimą, z powodu warunków pogodowych, nauka odbywa się w domach koczowników, latem w namiotach, z którymi szkoła podróżuje po okolicy. Dzieci uczą się czytania i pisania w języku tybetańskim.

Władze chińskie „zawiesiły” działalność wędrownych szkół, aresztując ich założyciela i głównego organizatora. Zanim otrzymaliśmy tę informację, udało się nam bezpiecznie przekazać na miejsce pieniądze (co okazało się trudne po fali protestów i wprowadzeniu nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa we wszystkich regionach Tybetu). Uznaliśmy, że przywożenie środków z powrotem nie ma sensu i postanowiliśmy poszukać istniejącego, wartego wsparcia projektu. Ostatecznie pieniądze trafiły do prowadzonego przez Tybetańczyków instytutu medycznego i zostaną przeznaczone na zorganizowanie kursu położnych – ważnego tak z oczywistych względów zdrowotnych, jak i „emancypacji” oraz szkolenia zawodowego Tybetanek, które bez tego nie mają właściwie żadnych perspektyw w przymusowo „urbanizowanych” wiejskich regionach kraju.
Wrócimy do wędrownych szkół, gdy tylko wrócą i one.

Czytaj dalej


„ZAMIAST NADZIEI I BŁOGOSŁAWIEŃSTW”

zn1

Książka poświęcona najtragiczniejszemu okresowi w historii Krainy Śniegu oraz stosunkom tybetańsko-chińskim, a zwłaszcza dialogowi między Dalajlamą a Pekinem – jedynej nadziei na pokojowe, korzystne dla obu stron rozwiązanie zadawnionego problemu. Publikacja zrealizowana w ramach Programu Operacyjnego Promocja Czytelnictwa ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj dalej


„ZWIERZĘTA DALAJLAMY”

urodziny

6 lipca 2005 roku Dalajlama obchodził swoje 70. urodziny. Z tej okazji Stowarzyszenia Studenci dla Wolnego Tybetu i Klub Gaja zorganizowały akcję ratowania życia zwierząt, które miały trafić do rzeźni.

Czytaj dalej


NGAŁANG SANGDROL W POLSCE

warszawa

Polskę odwiedziła Ngałang Sangdrol – tybetańska mniszka, była więźniarka polityczna. Przyjechała na zaproszenie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, by dać świadectwo sytuacji w Tybecie oraz apelował o pomoc dla swojego kraju.

Czytaj dalej


HU JINTAO W POLSCE

bill1

Przygotowania do pierwszej wizyty prezydenta ChRL i przewodniczącego KPCh w Polsce.

Czytaj dalej


RACHUNEK BANKOWY

program „Niewidzialne kajdany” 73213000042001026966560001
subkonto Kliniki Stomatologicznej Bencien
46213000042001026966560002

PRZEKIERUJ 1,5% PODATKU