ROZLICZENIE – WĘDROWNE SZKOŁY

W związku z falą protestów i następujących po nich represji w 2008 roku działalność Wędrownych Szkół została czasowo zawieszona. Założyciel Wędrownych Szkół, pod pretekstem posiadania zakazanych materiałów, został aresztowany i choć, po długim pobycie w więzieniu, wrócił na wolność, nie może podjąć poprzedniej działalności. Pozostawia to dzieci, które wcześniej uczestniczyły w projekcie, bez możliwości zorganizowanej nauki czytania i pisania po tybetańsku. Wszyscy nauczyciele zaangażowani w projekt czekają na poprawę sytuacji, aby ponownie przystąpić do pracy, i wierzą, że taka możliwość wkrótce się pojawi. W 2009 było to wciąż niemożliwe w związku ze zbyt ścisłą kontrolą w regionie oraz sankcjami nałożonymi na organizatorów.

W związku z tym niemożliwe okazało się przekazanie zebranych funduszy na konto Wędrownych Szkół. Po naradzie z ich organizatorami postanowiliśmy przekazać zebraną kwotę – 12 337,55 zł – na rzecz innej inicjatywy edukacyjnej w tym samym regionie. W ten sposób pieniądze te będą mogły „pracować” w okresie, który Wędrowne Szkoły będą musiały przeczekać w nadziei na poprawę sytuacji. Nauczyciele z Wędrownych Szkół pragną jednak wyrazić serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy przekazali wpłatę na ich konto. Dla tak małego, oddolnie organizowanego projektu takie wsparcie ma wymiar trudny do przecenienia.

kwit.wedrowne

Fundusze zebrane dla Wędrownych Szkół powędrowały do organizatorów szkoły medycyny tybetańskiej, założonej przez kilku tybetańskich lekarzy. Szkoła ta ma kilkuset uczniów uczących się w kilku placówkach. Uczniowie, pochodzący z rodzin koczowniczych otrzymują bezpłatną naukę, zakwaterowanie i wyżywienie na koszt szkoły. Uczą się podstawowych przedmiotów, języka angielskiego, a przede wszystkim zdobywają wykształcenie z zakresu medycyny tybetańskiej. Przygotowuje ich to do pracy lekarza lub pielęgniarki na rzecz własnych społeczności. Jest to jedyna w regionie szkoła zawodowa, która oferuje wykształcenie tybetańskim dzieciom po ukończeniu szkoły podstawowej, dając im praktyczne przygotowanie do zawodu. Za darmo, bez konieczności ubiegania się o kosztowne studia wyższe i podróży do miasta, co dla wielu rodzin, ze względów finansowych, jest wyraźną barierą. Wielu nauczycieli pracuje w szkole „honorowo”, bez wynagrodzenia.

Zebrane pieniądze nie zostaną jednak włączone do ogólnego budżetu na utrzymanie uczniów i szkoły. Wspólnie z założycielami szkoły ustaliliśmy, że zostaną one przekazane na konto szkoleń terenowych, które dają podstawową edukację młodym kobietom i przygotowują je do pracy położnych. W związku z fatalnym stanem publicznej opieki zdrowotnej, zwłaszcza opieki nad matką i dzieckiem, wysoka jest śmiertelność wśród niemowląt i częste powikłania zdrowotne u młodych matek. Charakter terenu, odległości i też kulturowe przyzwyczajenia sprawiają, że kobiety rodzą w domu, a żadna specjalistyczna opieka nad nowonarodzonym dzieckiem nie jest możliwa. Terenowe szkolenia organizowane przez szkołę starają się tę lukę zapełnić. Przekazując pieniądze na rzecz tej inicjatywy pozostajemy blisko pierwotnego celu: poprawiania edukacji i sytuacji życiowej wśród nomadów, którzy w inny sposób edukacji i opieki zdrowotnej nie mogą otrzymać.

Dziękujemy wszystkim darczyńcom.

RACHUNEK BANKOWY

program „Niewidzialne kajdany” 73213000042001026966560001
subkonto Kliniki Stomatologicznej Bencien
46213000042001026966560002

PRZEKIERUJ 1,5% PODATKU