Protesty przeciwko zmianom w „polityce oświatowej” w Qinghai

Rodzice protestują przeciwko kolejnym zmianom w „polityce oświatowej” w tybetańskich regionach prowincji Qinghai.

W wielu miastach okręgu Rebgong (chiń. Tongren) w prefekturze Malho (chiń. Huangnan) władze kazały zamknąć lokalne szkoły i skierowały uczniów do odległych placówek z internatami. Według niezależnych źródeł rodzice „wystosowali petycję, prosząc o nieodbieranie im dzieci, ale zostali zignorowani”. Uliczny protest spacyfikowała policja, jednego z demonstrantów zatrzymano. Interwencja „tak przeraziła dzieci, że kilkoro zasłabło”. Po paru dniach „władze zmusiły wszystkich do wyprawienia dzieci do wyznaczonych chińskich szkół”.

W okręgu Themczen (chiń. Tianjun), w prefekturze Conub (chiń. Haixi) połączono szkoły średnie (podobnie jak wcześniej podstawowe), likwidując klasy z wykładowym tybetańskim. „Wcześniej rodzice mieli wybór i mogli posyłać dzieci do klas z chińskim albo z tybetańskim, ale po połączeniu placówek wszystkie klasy są mieszane i w naszym języku uczy się wyłącznie tybetańskiego. Nikt nie ma wątpliwości, że celem tych posunięć jest dalsze podkopywanej rodzimej kultury”.

W autonomicznej Mongolii Wewnętrznej wystąpienia przeciwko podobnym zmianom doprowadziły do setek zatrzymań i usunięcia wielu mongolskich urzędników, którzy próbowali sabotować „reformę”. Według niezależnych źródeł „na znak protestu” co najmniej cztery osoby odebrały sobie życie.

RACHUNEK BANKOWY

program „Niewidzialne kajdany” 73213000042001026966560001
subkonto Kliniki Stomatologicznej Bencien
46213000042001026966560002

PRZEKIERUJ 1% PODATKU

1% PODATKU