Radio Wolna Azja

16-06-2007

wersja do druku

Share

Pacyfikacja tybetańskiego protestu w Sichuanie

 

Władze prowincji Sichuan 27 maja wydały rozkaz spacyfikowania demonstracji ponad tysiąca Tybetańczyków z Bamei przeciwko prowadzeniu prac wydobywczych na zboczach świętej góry Jala. Mieszkańcy regionu twierdzą, że lokalni urzędnicy sprzedali ją bez żadnych konsultacji społecznych firmie, zajmującej się wydobyciem ołowiu i cynku. Protestujący zebrani przed biurem firmy zostali pobici i rozpędzeni przez funkcjonariuszy służby bezpieczeństwa i Ludowej Policji Zbrojnej. Co najmniej dziesięć osób odniosło rany; dwadzieścia - w tym przywódców lokalnych - aresztowano.

 

„Ściągnęli mnóstwo wojska - mówi naoczny świadek tych wydarzeń. - Wyskoczyli z wozów i natychmiast zaczęli katować demonstrantów. Poranili wielu ludzi, niektórzy trafili do szpitala. Jednego trzeba było podłączyć do respiratora".

 

Służby bezpieczeństwa urządziły doraźny sztab w szkole, odbierając dzieciom możliwość uczestniczenia w zajęciach. Przeszukiwano domy demonstrantów, niszcząc prywatną własność i aresztując ponad dziesięć osób. Mieszkańcy twierdzą, że zatrzymano również dwunastu lokalnych przywódców, którzy apelowali do komitetu partii o ochronę góry.

 

Policja i służby bezpieczeństwa patrolują miasto, ale Tybetańczycy zamierzają bronić świętej góry. Uważają, że kopalnia nie tylko zniszczy środowisko naturalne, ale i zniechęci turystów do odwiedzania regionu. „Przysłali do naszego miasteczka tłumy żołnierzy - mówi Tybetanka z Bamei. - Nasze władze są do niczego. Nikt nie odważy się mówić z karabinem przystawionym do głowy. Protesty nie zdadzą się na nic. Ludzie uważają, że ci od kopalni mają mocne plecy w Pekinie".

 

Tybetańczycy blokowali wcześniejsze próby uruchomienia prac wydobywczych na górze Jala. Podczas ostatniego protestu zniszczono ponad dwadzieścia budynków i pojazdów rządowych. Anonimowe źródła informowały o wielu zabitych, ale doniesień tych nie udało się potwierdzić.



Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)