Radio Wolna Azja

25-02-2012

wersja do druku

Share

Zatrzymanie popularnego satyryka w Kardze

 

Na początku lutego funkcjonariusze specjalnych sił policyjnych zatrzymali Athara, popularnego satyryka z Lithangu (chiń. Litang) w prefekturze Kardze (chiń. Ganzi) prowincji Sichuan, planującego, jak twierdzą tybetańskie źródła, opublikowanie nagrania, w którym krytykuje politykę Chin wobec Tybetańczyków. Trzydziestotrzyletni artysta prowadzi również sklep.

 

atharsatyryklithangkardzezatrzymanyluty2012
 

„Dwa tygodnie temu przyszło po niego wieczorem wielu policjantów w czarnych hełmach - mówi źródło emigracyjne. - Przeszukali sklep i zabrali Athara".

 

Krewnym, którzy próbowali dowiedzieć się czegoś na lokalnym komisariacie, powiedziano, że Athar został zatrzymany przez policjantów ze specjalnego oddziału, który zajmuje się ludźmi podejrzanymi o „poważne sprawy polityczne". „Funkcjonariusze z okręgu mówili, że rozkaz przyszedł z góry, i nie wiedzieli, gdzie go zabrano".

 

W listopadzie Athar spotkał się ze znajomym, który mieszka w Stanach Zjednoczonych, i mówił mu, że zamierza wydać DVD. Przekazał także krótkie przesłanie na wypadek zatrzymania przez policję. Nie wiadomo, czy zdążył opublikować dłuższe nagranie.

 

W krótkim przesłaniu Athar ostrzega, że sprawy Tybetu „idą w złym kierunku", apeluje o jedność Tybetańczyków oraz pielęgnowanie narodowej tożsamości i kultury.

 


„Tybetańskie niebo, które pamięta ponad tysiąc lat naszej historii, spowiły ciężkie, czarne chmury. Na całym świecie ludzie mądrzy i myślący płaczą nad naszym losem i udzielają nam wsparcia. Musimy poniechać wszystkiego, co cieszy naszych wrogów, budować jedność trzech regionów i wszystkich tradycji buddyzmu tybetańskiego, chronić naszą kulturę i środowisko naturalne".

 

„Komunikacja jest w tej chwili prawie niemożliwa - mówi amerykański znajomy Athara. - Nie można zadzwonić do Lithangu, żeby się czegoś dowiedzieć. Do regionu ściągnięto też dodatkowe siły policyjne".

 

W ostatnim czasie władze chińskie uwięziły dwóch innych tybetańskich intelektualistów: pisarza Drubpę Kjaba w Sertharze (chiń. Seda), w Kardze, oraz propagatora rodzimej kultury i języka, Dałę Dordże, który wracał do Lhasy z konferencji w Sichuanie.

 

 

 

 

 

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)