Helsińska Fundacja Praw Człowieka

22-03-2008

wersja do druku

Share

Trzynasty dzień tybetańskich protestów

 

 

rebgongkardze17marca2008mnisi_400
 

 

 

Centralna Administracja Tybetańska w Indiach, powołując się na wiarygodne źródło w lhaskim Biurze Bezpieczeństwa Publicznego, informuje, że od 19 marca po stolicy Tybetu krążą żołnierze Armii Ludowo Wyzwoleńczej przebrani za mnichów. Mają sprawiać wrażenie, że na ulice miasta wróciła „normalność" (choć faktycznie wciąż obowiązuje stan wojenny), oraz zbierać informacje wywiadowcze. W operacji biorą udział żołnierze formacji odpowiedzialnych za ochronę granic, Jednostki Koordynującej, Wywiadu Wojskowego oraz 52 dywizji AL-W, która do tej pory stacjonowała w okręgu Kongpo (chiń. Lingzhi) prefektury Ngari (chiń. Ali).

 

Dwustu Tybetańczyków - większość konno - protestuje w dwóch wioskach okręgu Darlag (chiń. Dari) prefektury Golog (chiń. Guoluo) prowincji Qinghai.

 

Rusza fala podobnych do lhaskich masowych aresztowań w tybetańskich regionach prowincji Gansu i Sichuan.

 

Od dwóch dni protestują studenci Uniwersytetu Mniejszości prowincji Qinghai.

 

Władze chińskie ściągają do Lhasy kolejne jednostki AL-W, w tym elitarne oddziały szturmowe. W mieście od dziewiętnastej obowiązuje godzina policyjna.

 

Kolejne, zmasowane, prawdopodobnie sponsorowane przez państwo chińskie, hakerskie ataki na zagraniczne organizacje zajmujące się Tybetem.

 

Trzydziestu chińskich pisarzy z ChRL podpisuje apel poparcia dla inicjatyw i polityki Dalajlamy.

 

Tybetańska pisarka Oser i jej mąż, chiński intelektualista Wang Lixiong osadzeni w areszcie domowym w Pekinie.

Ambasady i konsulaty ChRL przygotowują „antyprotesty" obywateli Chin za granicą.

 

Kolejni analitycy wojskowi potwierdzają, że po dwugodzinnej eskalacji lhaskich protestów 14 marca na stołeczne ulice wyjechały wyposażone w najnowocześniejszy ciężki sprzęt szturmowe oddziały AL-W, które na co dzień stacjonują w okolicach Chengdu, stolicy prowincji Sichuan, daleko od granic Tybetańskiego Regionu Autonomicznego.


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)