Helsińska Fundacja Praw Człowieka

25-01-2013

wersja do druku

Share

Xinhua informuje o aresztowaniu za podżeganie do samospalenia w Rebgongu

 

Rządowa agencja Xinhua poinformowała o kolejnym aresztowaniu Tybetańczyka za „podżeganie do samospalenia": dwudziestosiedmioletni Phagpa został zatrzymany przez policję za „nakłanianie do podpalenia się" młodszego o dwa lata „mnicha imieniem Drolma Dzie".

 

W listopadzie zeszłego roku funkcjonariusze mieli udaremnić „próbę samobójstwa" i oskarżyć duchownego o „zagrażanie bezpieczeństwu państwa po znalezieniu kanistra z benzyną w jego pokoju hotelowym" w Tongrenie (tyb. Rebgong), w prefekturze Huangnan (tyb. Malho) prowincji Qinghai.

 

Dalsze śledztwo doprowadziło policję do Phagpy, „który kształcił się w Indiach, a po powrocie do Tongrenu pracował w sierocińcu, uczył angielskiego i prowadził kursy komputerowe". Według agencji Xinhua należał również do „Stowarzyszenia Usług Kulturalnych Śnieżny Lew", które „uczestniczyło w pogrzebach i rozdawało datki rodzinom Tybetańczyków, którzy dokonali samospaleń". Miał także - jak oskarżeni o „podżeganie" w Ngabie (chiń. Aba), w Sichuanie oraz w Kanlho (chiń. Gannan), w prowincji Gansu - utrzymywać kontakty z „kliką Dalaja" i Tybetańskim Kongresem Młodzieży, największą niezależną organizacją diaspory.

 

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)