Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków

wersja do druku

Share

Apel o przerwanie samospaleń – strzeżcie swego życia w obliczu prześladowań

Oser, Agja Rinpocze, Gade Cering

 

Wciąż napływają doniesienia o samospaleniach Tybetańczyków - jedno po drugim, w sumie już dwadzieścia sześć! Napawają straszliwym smutkiem.

 

Sopa Rinpocze z Gologu w Amdo, szesnasty na tej liście, zostawił pożegnanie: „Składam w ofierze ciało - tak jak Budda, który bez lęku oddał swoje wygłodniałej tygrysicy. To, co ja, uczynili inni tybetańscy bohaterowie, poświęcając życie w imię tej samej prawdy i wolności". Takie poświęcenie jest w tym świecie rzadkością! Wywrze ono niezatarty wpływ na rodaków. Będziemy pamiętać o nim po wsze czasy.

 

Samospalenia są wyrazem woli Tybetańczyków. Dwadzieścia ich i sześć mówi z całą mocą to, co pragnie powiedzieć nasz naród. Dawanie świadectwa woli nie może jednak stać się celem ostatecznym. Trzeba jeszcze wprząść ją w rzeczywistość, ziścić.

 

A warunkiem tego jest życie. Póki trwać będą samospalenia, każde [złożone w ofierze] istnienie stanie się kolejną nieodwracalną stratą.

 

Dlatego błagamy o natychmiastowe zatrzymanie samospaleń. Tybetańczycy muszą dbać o swoje życie i żyć dzielnie. W obliczu największego nawet ucisku nasze życie jest ważne i musimy wysoko je cenić. Samospalenie jako takie nie zmieni rzeczywistości, w której przyszło nam żyć. Tym, co nas nienawidzą, pozwalamy przeklinać się po kryjomu słowami: „a spalcie się wszyscy na śmierć". Szansa na zmianę tkwi w pozostaniu przy życiu, aby walczyć i iść naprzód; to ono pozwala nam zbierać siły niczym krople w ogromny ocean. Przekazanie przyszłości ducha i krwi naszego narodu wymaga tysięcy tysięcy żywych Tybetańczyków!

 

Wołamy do mnichów, starszyzny, inteligencji, urzędników i tybetańskich rzesz - strzeżcie swych współbraci, wiernych, sąsiadów, bliskich. Prosimy, nie dopuśćcie do powrotu samospaleń.

 

Wzywamy organizacje zainteresowane sprawą Tybetu o bezzwłoczne podjęcie działań w celu powstrzymania samospaleń. Ta sprawa, trend, nie cierpi zwłoki.

 

Wierzymy, że przyszłość Tybetu zależeć może tylko od nas!

 

Om mani peme hung!

 

 

7 marca 2012

 

 

Cering Oser, pisarka, Pekin

Agja Lobsang Thupten, Rinpocze, Stany Zjednoczone

Gade Cering, poeta, Amdo

 

 

Jeśli chcecie poprzeć, podpisujcie. Najlepiej podajcie pełne dane i zaznaczcie, jeśli nie chcecie ich ujawniać. Dziękujemy.


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)