Helsińska Fundacja Praw Człowieka

28-09-2014

wersja do druku

Share

Wymuszone „świętowanie” w Driru

 

W niespokojnym Driru (chiń. Biru), w prefekturze Nagczu (chiń. Naqu) Tybetańskiego Regionu Autonomicznego władze chińskie zmuszają mieszkańców do świętowania „dni okręgu".

 

Tybetańczycy bojkotowali uroczystości lokalnej administracji na znak żałoby i solidarności z rodakami dokonującymi samospaleń od 2011 roku. Teraz zażądano od nich udziału w święcie, grożąc odebraniem zezwoleń na zbieranie jarca gumbu (leczniczych grzybów gąsienicowych, które osiągają astronomiczne ceny i stanowią główną część dochodów mieszkańców wsi), a nawet więzieniem. „Każą nam okazywać »nowy entuzjazm i zaangażowanie« oraz ściągnąć na obchody krewnych, którzy opuścili rodzinne strony", mówi informator Radia Wolna Azja (RFA).

 

Młodzież zmuszono do nauki pieśni i tańców, które mają uświetnić obchody, gdyż „lokalny aparat wychodzi ze skóry, żeby pokazać zwierzchnikom, że kontrolują sytuację, a masy się cieszą". Zakłócenie podobnego festynu stało się jednym z katalizatorów fali protestów, które zmieniły Driru w jeden z najbardziej niespokojnych rejonów Tybetu w 2013 roku.

 

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)