Radio Wolna Azja

26-04-2012

wersja do druku

Share

Kampania podpisywania lojalek w Lithangu

 

Władze okręgu Lithang (chiń. Litang) prefektury Kardze (chiń. Ganzi) w prowincji Sichuan od dwóch miesięcy zmuszają tybetańskich koczowników do podpisywania deklaracji potępiających Dalajlamę i Lobsanga Senge, kalona tipę (premiera) Centralnej Administracji Tybetańskiej w Indiach. Zaczęto od osady Mola, z której pochodzi rodzina tego drugiego.

 

Początkowo urzędnicy informowali nomadów, że ci będą musieli podpisać formularz, jeśli zamierzają zbierać cenne grzyby gąsienicowe, którym tradycyjna medycyna chińska przypisuje właściwości lecznicze (i które są najważniejszym źródłem dochodów tybetańskich mieszkańców regionu). „Mówili, że chcą w ten sposób zapobiec konfliktom wśród poszukiwaczy - mówi tybetański uchodźca, powołujący się na źródła lokalne. - Tyle że w podsuwanym ludziom dokumencie nie było nic o grzybach, tylko o przewinach Dalajlamy i Lobsanga Senge". Podpisujący mieli między innymi „potępiać" ideę przyjazdu do Tybetu Dalajlamy i jego rzekome poparcie dla samospaleń w proteście przeciwko chińskim rządom.

 

Prymitywna próba oszustwa rozwścieczyła Tybetańczyków, którzy gremialnie odmówili podpisywania dokumentu. „Dwóch koczowników zupełnie nieświadomie przyłożyło pod nim odciski palców. Ludzie byli w takiej furii, że chcieli ich wykluczyć ze społeczności. Kiedy udało się im wreszcie wytłumaczyć, że nie mieli pojęcia, co podpisują, sąsiedzi postanowili ukarać ich tylko grzywną w wysokości pięciuset yuanów".

 

„Niedawno" do Moli przyjechało kilkuset urzędników i „policjantów w czarnych mundurach". Zwołano wiec. „Kiedy pytali, czy są jakieś uwagi, nikt się nie odezwał. Wtedy wskazali jakąś staruszkę i skierowali to pytanie do niej, a ona odparła, że smuci ją jedynie to, że Chińczycy zabili jej dwóch braci".

 

Kiedy okazało się, że nikt nie podpisze podsuwanej deklaracji, „zaczęło się bicie. Nie oglądali się na płeć. Niektórym ogolili nawet głowy, żeby wymusić posłuszeństwo. Atmosfera jest bardzo napięta".

 

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)