Helsińska Fundacja Praw Człowieka

22-08-2014

wersja do druku

Share

Oficjalne potwierdzenie śmiertelnych ofiar tłumienia protestów w Lhasie w 2008 roku

 

Tybetańskie Centrum Praw Człowieka i Demokracji (TCHRD) otrzymało tajny dokument lhaskiego Biura Bezpieczeństwa Publicznego, z którego jednoznacznie wynika, że wbrew oficjalnym zapewnieniom w marcu 2008 roku chińska policja użyła w Lhasie broni, zabijając co najmniej stu jeden Tybetańczyków.

 

tajnydokumentlhaskiegobbpzabici2008_400
 

Dokument zawiera listę piętnaściorga zastrzelonych Tybetańczyków, których zwłoki przewieziono do lhaskiej kostnicy Xishan. Znajdują się na niej imiona dwóch mężczyzn - trzydziestoletniego Lhakpy Ceringa oraz dwudziestoczteroletniego Łangdu Dhargje - którzy wedle komunikatów chińskiej propagandy byli ofiarami (skazanych potem na śmierć i straconych) tybetańskich „podpalaczy" i zginęli w płomieniach. Teraz wiadomo, że zabiła ich policja.

 

W dokumencie znajdują się także krótkie sprawozdania z sekcji czterech ofiar. Jeden z zabitych miał siedemnaście ran postrzałowych, dwie kobiety otrzymały piętnaście i osiem postrzałów (głównie klatki piersiowej), co jednoznacznie wskazuje, że zabójcy używali broni automatycznej.

 

Zwłoki noszą numery: 92, 93, 94 i 101, wskazując liczbę ofiar i potwierdzając niezależne doniesienia, którym kategorycznie zaprzeczał Pekin.

 

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)