Radio Wolna Azja

29-09-2009

wersja do druku

Share

„Rocznicowe” restrykcje w Tybecie

 

Władze chińskie przygotowują się do obchodów przypadającej 1 października sześćdziesiątej rocznicy proklamowania Chińskiej Republiki Ludowej, wprowadzając nowe restrykcje, które zakłócają praktyki religijne i utrudniające podróżowanie w Tybetańskim Regionie Autonomicznym oraz w innych prowincjach zamieszkiwanych przez Tybetańczyków.

 

Według zastrzegającego anonimowość mieszkańca Lhasy służby bezpieczeństwa obstawiają przede wszystkim miejsca o znaczeniu historycznym i religijnym: „Jest ich mnóstwo wokół pałacu Potala i świątyni Dżokhang, gdzie w obawie przed tybetańskimi protestami zamknięto wszystkie ołtarze poza głównym. Do tej pory w samym Dżokhangu nigdy nie widziało się uzbrojonych ludzi, ale od 24 września stoi tam bez przerwy sześciu funkcjonariuszy, obserwujących gapiów i pielgrzymów".

 

Inny mieszkaniec miasta mówi, że okolice Dżokhangu patrolują dziesięcioosobowe oddziały policji i wojska. Obok „manifestacji siły" wprowadzono też nowe restrykcje. „Legitymują zwłaszcza Tybetańczyków z Khamu i Amdo. Ci, którzy nie mają odpowiednich zezwoleń, muszą wracać do siebie". Nawet mieszkańcy okolicznych wiosek są „szczegółowo sprawdzani" na rogatkach stolicy. „Rozstawili posterunki na wszystkich drogach wjazdowych i nie wpuszczają Tybetańczyków do miasta".

 

Według rządowej agencji informacyjnej rankiem 24 września w Lhasie przeprowadzono „zakończone pełnym sukcesem" ćwiczenia w „rozbrajaniu ładunków wybuchowych" i odpieraniu „nagłych ataków terrorystycznych".

 

Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa wprowadza się również w innych regionach Tybetu. „Na główny plac, na którym w zeszłym roku protestowali Tybetańczycy, zajechał konwój trzydziestu ciężarówek z uzbrojonymi policjantami - mówi mieszkaniec Kardze (chiń. Ganzi) w Sichuanie. - Obstawili całe miasto. Ćwiczą rozbijanie demonstracji".

 

W ramach przygotowań do rocznicowych obchodów władze chińskie przestały też wydawać cudzoziemcom zezwolenia na wjazd do Tybetu oraz zamknęły wiele najpopularniejszych portali internetowych.

 

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)