Helsińska Fundacja Praw Człowieka

24-09-2014

wersja do druku

Share

Ilham Tohti skazany na dożywocie

 

Ilham Tohti, aresztowany w styczniu ujgurski akademik, wykładowca Centralnego Uniwersytetu Narodowości w Pekinie i jeden z najbardziej znanych rzeczników praw Ujgurów, został 23 września skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności i praw politycznych oraz przepadek całego mienia.
 

ilham_tohti

 

Pośredni Sąd Ludowy w Urumczi (chiń. Urumqi) uznał go za winnego „zbrodni separatyzmu", choć w zgodnej opinii obserwatorów jego jedyną winą było apelowanie do władz o poważne traktowanie konstytucji ChRL i obowiązującego w Chinach prawa. Dowodami oskarżenia były wykłady uniwersyteckie, wywiady udzielane zagranicznym mediom oraz, przede wszystkim, prowadzona przez Ilhama Tohti (i wielokrotnie zamykana przez władzę) strona internetowa.

W trakcie odczytywania sentencji wyroku protestującego skazanego wyprowadzono z sali. Wcześniej wynajęci przez rodzinę adwokaci informowali, że władze nie dopuszczają ich do klienta, któremu każą chodzić w kajdanach na nogach i rękach oraz nie przekazują ciepłych ubrań i zdjęć przynoszonych przez najbliższych.

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)