Centralna Administracja Tybetańska

6-11-2008

wersja do druku

Share

Komunikat Specjalnego Wysłannika Jego Świątobliwości Dalajlamy

 

Wysłannik Kelsang Gjalcen, ja oraz towarzyszący nam wysocy rangą asystenci Sonam N. Dagpo i Bhuczung K. Cering, członkowie Specjalnego zespołu ds. negocjacji chińsko-tybetańskich i przedstawiciel jego sekretariatu Kelsang Cering złożyliśmy wizytę w Chinach w dniach 30 października - 5 listopada 2008 roku. Następnego dnia wróciliśmy do Indii.

 

Naszym głównym celem było kontynuowanie rozmów z lipcowej, siódmej rundy kontaktów dwustronnych. Przedstawiliśmy chińskim przywódcom memorandum w sprawie faktycznej autonomii narodu tybetańskiego.

 

W Pekinie spotkaliśmy się 4 listopada z panem Du Qinglinem, wiceprzewodniczącym Ogólnochińskiej Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej i ministrem centralnego Departamentu Pracy Frontu Jedności. Następnego dnia prowadziliśmy również całodniowe rozmowy z panem Zhu Weiqunem, pierwszym wiceministrem, i panem Sitharem, wiceministrem centralnego Departamentu Pracy Frontu Jedności. Stronę chińską reprezentował także Pema Trinlej, urzędnik z Tybetańskiego Regionu Autonomicznego, pierwszy zastępca gubernatora. W Chińskim Centrum Badań Tybetańskich odbyliśmy spotkanie, zorganizowane przez Front Jedności, z ekspertami do spraw Konstytucji ChRL i Ustawy o Regionalnej Autonomii Narodowej. Prowadził je dyrektor tego ośrodka, pan Lhakpa Phuncog. Odwiedziliśmy też Ningxię, Region Autonomiczny [narodowości] Hui.

 

Rano złożyliśmy w Delhi sprawozdanie z naszych rozmów kalonowi tipie, prezesowi gabinetu tybetańskiego, Samdongowi Rinpocze. Ponieważ w tym miesiącu odbędzie się zwołane przez Jego Świątobliwość Dalajlamę spotkanie społeczności tybetańskiej, poproszono nas o nieprzedstawianie do tego czasu relacji z rozmów.

 

Gospodarzem wizyty był centralny Departament Pracy Frontu Jedności Komunistycznej Partii Chin. W jej organizację zaangażowane były również Departamenty Pracy Frontu Jedności miasta Pekin oraz Regionu Autonomicznego Ningxia. Dziękujemy im za gościnę.

 

Lodi Gjari Gjalcen

New Delhi, 6 listopada 2008

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)