Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków

wersja do druku

Share

W dwudziestą rocznicę ruchu z Tiananmen

Dalajlama

 

Z okazji dwudziestej rocznicy studenckiego ruchu demokratycznego z Tiananmen pragnę wraz z wszystkimi zainteresowanymi sprawami Chin oddać cześć tym, którzy stracili życie, domagając się od rządu większej odpowiedzialności wobec własnych obywateli. 

 

Studenci zaangażowani w ów ruch nie byli ani antykomunistyczni, ani antysocjalistyczni. Ich wystąpienie w obronie konstytucjonalnych praw rodaków, wołanie o demokrację i sprzeciw wobec korupcji nie różniły się niczym od zasad przyświecających rządowi Chin, co jasno stwierdził ówczesny przewodniczący partii Zhao Ziyang. Nadchodząca sześćdziesiąta rocznica proklamowania Chińskiej Republiki Ludowej stanowi więc doskonałą okazję do zrewidowania stanowiska wobec wydarzeń z 4 czerwca 1989 roku.

 

Od tego czasu w Chińskiej Republice Ludowej zaszły ogromne zmiany. Dziś jest ona globalnym mocarstwem gospodarczym na drodze do statusu supermocarstwa. Wyrażam nadzieję, że chińscy przywódcy mają odwagę i dalekowzroczność potrzebne do wprowadzenia bardziej egalitarnych zasad oraz polityki uwzględniającej i tolerującej odmienne poglądy. Polityka otwarcia i realizmu może zrodzić większe zaufanie i harmonię w Chinach oraz podnieść ich status, jako prawdziwie wielkiego państwa, na arenie międzynarodowej.

 

 

Dalajlama

4 czerwca 2009


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)