Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków

wersja do druku

Share

„Religia, pokój i ideały olimpijskie”

Spotkanie ekumeniczne, Ateny, 10 sierpnia 2004

Dalajlama

Choć wszyscy pragną żyć w pokoju, często nie wiemy, jak to osiągnąć. Przemoc nieuchronnie rodzi jeszcze większą przemoc. Nie jest rozwiązaniem, a już na pewno nie na dłuższą metę. Coraz więcej osób zdaje dziś sobie sprawę, że właściwymi metodami rozstrzygania sporów są dialog, kompromis i dyskusja, ludzkie porozumienie i pokora. Dochodzimy do wniosku, że prawdziwy pokój bierze się z wzajemnego zrozumienia, szacunku i zaufania.

Igrzyska Olimpijskie rozgrywane są właśnie w takim duchu. Dla sportowców, zawodników i zawodniczek, którzy uosabiają fizyczną sprawność i doskonałość, stanowią wspaniałą sposobność wyróżnienia się w uczciwej i honorowej rywalizacji.

Ponieważ wierzę, iż pokój na świecie zależy od pokoju w sercach jednostek, sądzę, że na ludziach zainteresowanych religią spoczywa tu odpowiedzialność szczególna. Z jednej strony wszystkie religie zalecają przebaczenie, cierpliwość oraz współczucie i propagują sposoby ich rozwijania. Te praktyczne przymioty mają ogromną wartość w budowaniu dialogu, który możemy dzielić z innymi. Z drugiej strony pozostaje godnym pożałowania faktem, że religia bywa źródłem konfliktu. Kiedy do tego dochodzi, przyczyną jest z reguły ignorancja, brak zrozumienia oraz zrodzony z nich strach. Uważam, że możemy im przeciwdziałać, angażując się w żywy dialog z przedstawicielami innych tradycji religijnych. Jestem przekonany, że możemy się od siebie wiele nauczyć.

Cieszę się więc z konferencji poświęconej Religii, Pokojowi i Ideałom Olimpijskim, zorganizowanej przez Patriarchat Ekumeniczny i Miasteczko Olimpijskie Amaroussin. Zwrócenie uwagi na rolę religii i naszego rozwoju wewnętrznego w budowaniu bardziej pokojowego, inspirowanego duchem olimpijskim świata wydaje mi się szczególnie stosowne w tej wielkiej chwili, gdy Igrzyska wracają do kraju swych narodzin. Modlę się, by spotkanie to zaowocowało praktycznymi krokami, które pomogą w tworzeniu szczęśliwszego, przyjaźniejszego i uczciwszego świata – świata, w którym zwyciężać będą mistrzowie pokoju.

[Przesłanie Dalajlamy odczytał w jego imieniu Gesze Dziamphel Senge, opat Instytutu Tybetańskiego w Rikon, w Szwajcarii. Tego samego dnia rząd Grecji ogłosił, że widzowie nie będą mogli wnosić na stadiony olimpijskie nie tylko broni i przedmiotów niebezpiecznych, ale również transparentów „propagandowych”, broszur i ulotek politycznych oraz „flag państw, które nie biorą udziału w Igrzyskach”].

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)