Helsińska Fundacja Praw Człowieka

21-06-2014

wersja do druku

Share

Komisariaty w klasztorach Kanlho

 

W ramach „aktywnej" strategii zapobiegania protestom Tybetańczyków władze prefektury Kanlho (chiń. Gannan) prowincji Gansu zakładają stałe komisariaty na terenie kolejnych klasztorów buddyjskich.

 

otwarcieklasztornegokomisriatmaczuczerwiec2014_400
 

Według lokalnych mediów, 11 czerwca uroczyście otwarto placówki policyjne w dwóch świątyniach w okręgu Maczu (chiń. Maqu). Tydzień później poinformowano, że komisariaty powołano również w dwudziestu czterech klasztorach okręgu Sangczu (chiń. Xiahe).

 

W Gansu, podobnie jak w prowincji Qinghai (gdzie oficjalnie zapowiedziano utworzenie jednostek policyjnych w „133 większych i średnich tybetańskich klasztorach buddyjskich"), władze zaczynają zastępować wybierane przez duchownych komitety demokratycznego zarządzania „komitetami zarządzania", których skład ustala administracja partyjno-państwowa.

 

Po pacyfikacji protestów w 2008 roku, na czele których często stali duchowni, na terenie wszystkich większych tybetańskich świątyń stacjonują stałe grupy robocze, odpowiedzialne za „długoterminowe zarządzanie" klasztorami, sprowadzające się do wymuszania lojalności duchownych przy pomocy programów edukacji patriotycznej (coraz częściej nazywanej oficjalnie prawną").

 

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)