Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków

wersja do druku

Share

Pokojowa Nagroda Nobla dla Liu Xiaobo

Dalajlama

 

Z całego serca pragnę pogratulować panu Liu Xiaobo tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla.

 

Przyznanie mu jej świadczy o tym, że społeczność międzynarodowa słyszy coraz głośniejsze wołanie Chińczyków o polityczne, prawne i konstytucyjne reformy w Chinach.

 

Wysiłki setek chińskich intelektualistów i zatroskanych obywateli - w tym Liu Xiaobo, sygnatariusza Karty 08, która jest apelem o demokrację i wolność w Chinach - poruszają mnie i dodają otuchy. Dałem temu wyraz 12 grudnia 2008 roku, dwa dni po ogłoszeniu tego dokumentu, w wystosowanym z Polski oświadczeniu. Wierzę, że w nadchodzących latach kolejne pokolenia Chińczyków będą mogły cieszyć się owocami podejmowanych dziś inicjatyw obywatelskich, których celem są odpowiedzialne rządy w Chinach.

 

Uważam, że ostatnie wystąpienia premiera Wen Jiabao, który mówił o niezbędności wolności słowa oraz nieprzepartym ludzkim pragnieniu demokracji i wolności, odzwierciedlają wzbierającą tęsknotę za bardziej otwartymi Chinami. Reformy takie prowadzić będą tylko do harmonijnych, stabilnych i dostatnich Chin, mogących walnie przyczynić się do budowania bardziej pokojowego świata.

 

Korzystając z tej okazji, ponawiam apel do rządu Chin o uwolnienie pana Liu Xiaobo i innych więźniów sumienia, którzy zostali skazani za korzystanie z wolności słowa.

 

 

 

8 października 2010

 

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)