Helsińska Fundacja Praw Człowieka

13-06-2006

wersja do druku

Share

Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych TRA atakuje Dalajlamę

 

Po mianowaniu nowego sekretarza partii Tybetańskiego Regionu Autonomicznego, który w ostatnich wystąpieniach sygnalizował utrzymanie twardego kursu wobec tybetańskiego „separatyzmu", źródła chińskie informują o zwołaniu nadzwyczajnego posiedzenia Stałego Komitetu Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych TRA, którego celem było „ujawnienie i poddanie krytyce zbrodni separatystycznej kliki politycznej Dalaja".

 

Obrady - w których najwyraźniej nie brał udziału tybetański przewodniczący ZPL Legczog (chiń. Lieque) - prowadził chiński wiceprzewodniczący Li Guangwen. Dwaj inni wiceprzewodniczący, Zhao Lian i Bai Zhao, przemawiając do ponad stu uczestników posiedzenia, wśród których znaleźli się byli członkowie Stałego Komitetu i przedstawiciele wszystkich departamentów podlegających ZPL, stwierdzili, że prawdziwym celem Dalajlamy pozostaje „obalenie rządów Komunistycznej Partii Chin w Tybecie, systemu socjalistycznego i zasady autonomii oraz powrót do władzy i ponowne skazanie Tybetańczyków na niewolnictwo".

 

Li Guangwen zapowiedział natomiast prowadzenie „intensywnej, długofalowej i złożonej walki z separatyzmem" - i zwiększanie kontroli nad religią - na płaszczyźnie legislacyjnej.


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)