Helsińska Fundacja Praw Człowieka

15-06-2014

wersja do druku

Share

Zamknięcie okręgu Pasze, restrykcje przed „Kalaczakrą” w Indiach

 

Władze chińskie praktycznie zamknęły okręg Pasze (chiń. Basu) w prefekturze Czamdo (chiń. Changdu) Tybetańskiego Regionu Autonomicznego i zakazały pielgrzymek na świętą (dla wyznawców czterech religii) górę Kailaś (tyb. Kang Rinpocze) w związku z abhiszeką Kalaczakry, wielkim rytuałem buddyjskim, który w lipcu odprawi w indyjskim Ladakhu Jego Świątobliwość Dalajlama. Na ceremonie takie ściągają setki tysięcy pielgrzymów z regionu Himalajów i całego świata. W podobnych okolicznościach przed dwoma laty najpierw niespodziewanie wypuszczono z Tybetu niemal dziesięć tysięcy pątników, by po powrocie do kraju poddać ich upokarzającej reedukacji politycznej.

 

kailasczerwonesztandaryfotblogoser_400
 

Mieszkańcom regionu zakazano podróżowania w czerwcu i lipcu. W nagłych wypadkach - nawet dzieci i chorzy - muszą ubiegać się o specjalne zezwolenia. Złamanie zakazu jest przestępstwem. Biura podróży informują, że tybetańscy klienci nie otrzymują zezwoleń na wjazd do strefy przygranicznej. Ograniczenia mają obowiązywać do sierpnia, a być może nawet do końca roku.

 

W Pasze ogłoszono kampanię edukacji patriotycznej czy też - bo oficjalnie zaczęto używać tego terminu - „prawnej". Mnisi i mniszki muszą ubiegać się o zezwolenia o udział w modłach i odprawianie rytuałów religijnych nawet na terenie okręgu. Specjalnej zgody wymaga także zatankowanie samochodu.

 

Aby uniemożliwić im udział w ceremonii Kalaczakry w Indiach, w tym roku pracownicy sektora państwowego nie mogą korzystać z urlopów od kwietnia do września. Władze zapowiedziały, że osoby próbujące obchodzić zakaz będą zwalniane. Wstrzymano też wydawanie paszportów.

 

 

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)