Helsińska Fundacja Praw Człowieka

29-05-2006

wersja do druku

Share

Nowy - stary - sekretarz partii Tybetańskiego Regionu Autonomicznego

 

Komitet Centralny Komunistycznej Partii Chin poinformował dziś, że dotychczasowy „p.o." sekretarza partii Tybetańskiego Regionu Autonomicznego został formalnie mianowany na to stanowisko.

 

towzhangqingligjalcennorbu_400
Zhang Qingli z "chińskim" Panczenlamą 
 

Pięćdziesięciopięcioletni Zhang Qingli, który wstąpił do partii w czasach rewolucji kulturalnej i zaczynał karierę w Komunistycznym Związku Młodzieży Chińskiej, głównym zapleczu politycznym przewodniczącego Hu Jintao, od 1999 roku piastował różne stanowiska - w tym zastępcy sekretarza lokalnych struktur KPCh - w brutalnie pacyfikowanym przez władze chińskie Ujgurskim Regionie Autonomicznym Xinjiang. Na fotelu sekretarza partii w Lhasie zastąpił Yang Chuantanga, który we wrześniu zeszłego roku przeszedł atak serca, spowodowany, jak podawały hongkońskie media, „przepracowaniem związanym z organizacją obchodów czterdziestej rocznicy proklamowania TRA".

 

Do tej pory władze chińskie nie powierzyły najwyższego stanowiska w prowincji żadnemu Tybetańczykowi. Większość chińskich sekretarzy partii, podobnie jak sam Hu Jintao, który kierował TRA w latach 1988-92, źle znosi warunki klimatyczne w Lhasie i rządzi Tybetem z Chin właściwych przy pomocy telefonów i faksów.


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)