Helsińska Fundacja Praw Człowieka

10-05-2013

wersja do druku

Share

Kolejna „modernizacja” starej części Lhasy

 

Rozpoczął się kolejny etap „modernizacji" starej, tybetańskiej części Lhasy, która teoretycznie powinna być przed tym chroniona jako część „światowego dziedzictwa" z listy UNESCO.

 

lhasamodernizacjastarowki2013_400
 

Tybetańska pisarka i „dziennikarka społeczna" Oser alarmuje, że jednym z celów władz - które krytykowano także za dewastację zabytkowych chińskich miast w imię promowania turystyki - jest „oczyszczenie" stołecznej starówki z tybetańskich kupców. Nowe centra handlowe w okolicach Barkhoru - najatrakcyjniejszego dla deweloperów serca miasta i szlaku pielgrzymów odwiedzających Dżokhang, najbardziej czczone (i wraz z Potalą, zimowym pałacem dalajlamów, chronione przez UNESCO) sanktuarium Tybetu - zajmą 150 tysięcy metrów kwadratowych, a podziemne garaże - ponad tysiąc, co zapewne znów odbije się na wodach gruntowych.

 

Obrzeża starówki i nowa Lhasa nie mają nic wspólnego z tradycją tybetańską, przypominając większość gwałtownie rosnących chińskich metropolii. Zatrzęsienie robotników napływowych, żołnierzy, policjantów i turystów sprawia, że miasto stało się również wielkim ośrodkiem seks biznesu.

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)